Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je da Srbija nije priznala samoproglašeno Kosovo, niti će ono biti priznato od BiH.
– To je veoma jasno. Kosovo će ostati u tom nekom vakuumu u kojem trpi podršku zemalja koje su ga i stvorile kao navodno nezavisnu državu, a u suštini bez većinske volje u UN da bude verifikovano kao međunarodno priznato – rekao je Dodik večeras za RTRS.
On je naglasio da Kosovo nema većinu zemlja u UN koje glasaju za to, da je daleko od te većine i da je očigledno da će biti još manji broj zemalja koje su ga ranije podržale.
Dodik je istakao da je u sporazumu u Vašingtonu potpisano ono što je zvanično rekao Beograd.
O premještanju Ambasade BiH u Jerusalim raspravljaće Predsjedništvo
Kada je riječ o prijedlogu da Ambasada BiH iz Tel Aviva bude premještena u Jerusalim, Dodik kaže da će o tome biti raspravljano na Predsjedništvu BiH.
Navodeći da je Republika Srpska formirala svoje Predstavništvo u Izraelu i locirala ga u Jerusalim, Dodik je istakao da se Srpska jasno opredijelila da podržava izraelsku državu i da je logično da treba nastaviti sa afirmacijom tog interesa da se Jevrejima da značaj u smislu činjenice da se premjesti Ambasada.
– Ako to Bošnjaci neće, ova dvojica bošnjačkih članova Predsjedništva BiH, onda ok, onda nemamo formalnu odluku, ali moja uloga jeste da pokušam. Mi mislimo da bi to nama pomoglo i zato to i predlažem – rekao je Dodik.
U vezi sa komentarima da je riječ o pokušajima dodvoravanja Americi, gdje je na crnoj listi, Dodik kaže da se od kad je na crnoj listi odmorio i konstituisao dodatno svoje političke stavove.
– I veoma sam odlučan da te stavove branim – poručuje Dodik.
Crnogorska vlast išla u to da devalvira srpski položaj i srpski narod
Komentarišući situaciju u Crnoj Gori, Dodik je rekao da je od početka nezavisnosti crnogorska vlast išla u to da devalvira srpski položaj i srpski narod, a da je kao dokaz multietičnosti pokušala da prigrabi podršku Ablanaca, Bošnjaka, Hrvata.
– Sve je to legitimno, ali to su marginalne političke grupe, više u funkciji nacionalne manjine nego što su mogli da imaju status konstitutivnosti, a Srba je prema posljednjem popisu bilo 28 odsto, a srpskim jezikom je govorilo, kažu, 60 odsto ljudi – naveo je Dodik.
On kaže da se u Crnoj Gori činilo sve da se ojača priča o crnogorskoj naciji, da je očigledno da je njihov politički odraz bio antisrpski i da je najbolji dokaz za to zakon koji su donijeli o slobodi vjeroispovijesti.
– Srbi nisu mogli da budu zaposleni, šikanirani su, izmislili su neku priču o nekom državnom udaru da bi se napravili izbori, pa su i taj resurs potrošili, pa su došli do tog famoznog zakona o tome da otimaju imovinu Srpskoj pravoslavnoj crkvi, praveći neku novu crnogorsku crkvu – naveo je Dodik.
Dodik je podsjetio da je u Narodnoj skupštini Srpske tražio da se podrži njegova odluka kao srpskog člana Predsjedništva BiH da Milo Đukanović ne dođe u BiH jer je putem zakona skrnavio interese SPC i srpskog naroda.
– Time smo jasno rekli svoj odnos prema tome – rekao je Dodik i napomenuo da su neki iz opozicije u Srpskoj glasali protiv njegovog izjašnjenja, odnosno smatrali su da Đukanović treba da dođe u tom trenutku u BiH, da bi tada zajedno sa sarajevskom čaršijom još više opleo po srpskom nacionalnom i državnom interesu.
Dodik je izrazio uvjerenje da će ova nova struktura u Crnoj Gori napraviti dobar plan koji će omogućiti stabilnost.
On je ocijenio da bi Đukanoviću bilo najbolje da se za dvije godine po isteku mandata povuče iz politike, a Crnu Goru da ostavi demokratskim procesima koji će je dovesti do novih struktura vlasti i ojačati je.