
Arbitar Republike Srpske u arbitraži spornog dijela granice na području Brčkog Siniša Karan pojasnio je da je Amandman jedan Ustava BiH jedina formalna promjena Ustava BiH, koja je izvršena 2009. godine, i predstavlja direktno unošenje Konačne odluke o arbitraži u Ustav BiH, tako da je bilo kakvo zadiranje u pitanje Distrikta najdirektnije rušenje samog Ustava BiH.
– Sa današnjeg aspekta važno je naglasiti da je od 1995. godine do danas, kada je neustavnim putem vršeno drastično kršenje Ustava BiH i Dejtonskog sporazuma, došlo samo do jedne formalne ustavne promjene Aneksa četiri, a to je unošenje u Ustav Konačne arbitražne odluke. Tu mislim upravo na ovaj Amandman jedan koji je jedina formalno-pravna promjena Ustava u kome je definisan, prije svega, Brčko distrikt – pojasnio je Karan u izjavi za Srnu.
On je naveo da niko nije bio zadovoljan tom konačnom odlukom – Republika Srpska je tražila da se ostvari kontinuitet Republike Srpske, što sada ima, a FBiH je tražila multietničke institucije koje postoje i izlazak na rijeku Savu.
– Svi su pomalo bili zadovoljni i nezadovoljni tom arbitražnom odlukom, ali je ona dobila svoj fakticitet. Brčko sada živi svojim punim kapacitetom, njegove institucije su potpuno autonomne i efikasne, te potpuno samostalne u odnosu na entitete – konstatovao je Karan.
On je ukazao da bilo kakvo zadiranje u pitanje statusa Brčko predstavlja samo sljedeće – da se međunarodna zajednica i Arbitražni tribunal, koji se nije ugasio nakon toliko godina, a trebao se i formalno i faktički ugasiti, ponašaju kao da su iznad Ustava BiH.
– Nažalost, svih ovih 30 godina, svi koji su rušili Ustav BiH, od bošnjačkih političara do visokih predstavnika, dominantno su to radili s ciljem minimiziranja ustavno-pravnog statusa Republike Srpske, a sada su aktuelizovali pitanje Brčko distrikta kao posljednje sredstvo prijetnje Srpskoj, jer ne znaju više šta da rade nakon što se promijenila geopolitička situacija u svijetu i nakon što su uvidjeli da tutorstva više nema, već da je isključivo dijalog zalog za budućnost dejtonske BiH – navodi Karan.
On je istakao da je, svih ovih godina implementacije arbitražne odluke, Republika Srpska ispunila sve svoje obaveze – između ostalog Srpska daje distriktu najjeftiniju struju i dan danas imaju povlašćeni odnos kad je riječ o električnoj energiji, dok FBiH do danas nije ispunila svoje obaveze u skladu sa konačnom arbitražnom odlukom.
– Podsjetiću i na Član 68 Konačne arbitražne odluke u kojem se navodi da modifikacija ove odluke od Arbitražnog tribunala može obuhvatiti odredbe kojima se teritorija Distrikta u potpunosti prebacuje iz onog entiteta koji se ne pridržava odluke i stavlja pod isključivu kontrolu drugog entiteta. Republika Srpska je svih ovih godina ispunjavala sve svoje obaveze, poštovala i poštuje status kondominijuma – i svačiji i ničiji. Dakle, svih ovih godina postojali su razlozi da se Distrikt potpuno preda Republici Srpskoj zbog kršenja konačne odluke od FBiH – naglasio je Karan.