
Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan izjavio je u Narodnoj skupštini da se Prijedlogom zakona o izmjeni i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima uvodi mogućnost formiranja pomoćnog sastava policije koji bi bio angažovan po potrebi radi većeg stepena bezbjednosti i efikasnijeg djelovanja u vrijeme elementarnih nepogoda, epidemija ili priliva ilegalnih migranata.
Karan je rekao da su razlozi za donošenje ovog zakona sadržan u potrebi da se zakonski utvrde formalno-pravni uslovi za uspostavljanje pomoćnog sastava policije, radi podizanja bezbjednosti na viši nivo, posebno u periodima hitnih stanja izazvanih humanitarnim krizama.
– U prethodnom periodu svjedočilo se iznenadnim opasnostima po život, zdravlje i imovinu stanovništva izazvanih prirodnim ili ljudskim faktorima, odnosno elementarnim nepogodama – poplava, požara, klizišta i drugih nepredvidivih situacija koje su se dešavale širom Republike Srpske, ali i globalnih dešavanja poput epidemije izazvane virusom kovid 19, koja je zahvatila i cjelokupnu teritoriju Srpske i zahtijevala organizovani institucionalni odgovor – rekao je Karan obrazlažući navedeni akt, koji je pred poslanicima po hitnom postupku.
On je naveo da bi formiranjem pomoćnog sastava policije Ministarstvo moglo efikasnije odgovoriti na izazove jer se kroz praksu pokazalo da aktivni broj policijskih službenika u vanrednim situacijama nije dovoljan i da određene okolnosti zahtijevaju angažovanje većeg broja policajaca, odnosno lica koja su prošla određenu obuku i stekla adekvatna znanja, a sve s ciljem pružanja efikasnog odgovora u takvim situacijama u kojima je često brza reakcija ključ uspjeha.
– Osim vanrednih situacija, izazvanih elementarnim nepogodama i krizama izazvanim epidemijama, već duži period suočavamo se i sa problemom priliva ilegalnih migranata, a koji, osim humanitarne krize, izaziva i krizu bezbjednosnog karaktera – naglasio je Karan.
On je rekao da je od 1. januara 2017. godine do danas na teritoriji Republike Srpske evidentirano više od 40.000 ilegalnim migranata, a s tim u vezi su pripadnici MUP-a podnijeli 161 izvještaj o počinjenom krivičnom djelu za 237 izvršilaca, a na osnovu kojih je evidentirano 1310 oštećenih građana Srpske.
– Ovo je samo dodatni argument za one koji kažu da pitanje migranata nije stvar unutrašnje bezbjednosti – naglasio je Karan.
On je rekao da se MUP Republike Srpske suočava sa konstantnim nedostatkom kadar, te da u ovom trenutku nedostaje više od 1.000 policijskih službenika.
Karan je naveo da je u oblasti kriminaliteta u 2024. godini u odnosu na 2023. godinu smanjen broj krivičnih djela za 4,9 odsto, a njihova rasvijetljenost povećana za 1,7 odsto.
On je rekao da će pomoćni sastav biti angažovan samo po potrebi kada treba da se nadoknadi veliki broj policijskih službenika u određenim poslovima, te da broj pripadnika ovog sastava ne bi trebao biti veći od 20 odsto od broja redovnog sastava policije.
– Svima koji u ovome vide skrivenu namjeru, može se postaviti pitanje – da li su protiv spasavanja života, zaštite imovine? – rekao je Karan.
Karan je istakao da za sprovođenje zakona nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta, ali je planirano da pripadnici rezervnog sastava naknadu dobiju samo tokom angažovanja.
On je dodao da zemlje regiona već imaju formirane pomoćne sastave policije.
Govoreći o navodima iz Federacije BiH o formiranju pomoćnog sastava policije, Karan je naveo da je upitno da li je neprijateljska nastrojenost prema Srpskoj u drugom entitetu jača od želje za spasavanjem života.
On je rekao da je predloženi akt u skladu sa ustavnim nadležnostima MUP-a Srpske.