Kasno javljanje doktoru može dovesti do najgoreg

21

S obzirom na povećanje broje prijavljenih oboljelih, došlo je do pogoršanja epidemiološke situacije u Banjaluci, ali i u cijelom regionu, kažu u banjalučkom Domu zdravlja.

Naglašavaju da je korona virus i dalje prisutan u populaciji, te da se prenosi kapljičnim putem, koji je i nalakši i najbrži način prenosa, zbog čega je omogućeno brzo prenošenje bolesti među neimunizovanom populacijom.

– U našoj u ambulanti za akutne respiratorne infekcije rade dežurni timovi porodične medicine. Pacijenti sa simptomima koji bi mogli upućivati na Covid 19 se pregledaju u tim ambulantama. Najčešće su upućeni na pregled nakon konsultacije telefonom sa svojim porodičnim ljekarom ili nakon trijaže medicinske sestre na ulazu ambulante u kojoj su registrovani. Nije primjećeno da se pacijenti javljaju na pregled tek kada bolest uznapreduje ili se jave komplikacije. Obično se javljaju čim se pojave prvi simptomi bolesti – kažu za Srpskainfo u ovoj zdravstvenoj ustanovi.

Upozoravaju da neblagovremeno javljanje može dovesti do pogoršanja bolesti koje se najčešće manifestuje obostranom upalom pluća, kada se pacijent hitno upućuje na Kliniku za infektivne bolesti u UKC.

– Prilikom epidemiološkog anketiranja, od pozitivnih osoba tražimo da nam navedu svoje bliske kontakte, te i njih anketiramo i na osnovu procjene epidemiologa odlučujemo da li je potrebno predložiti kućnu izolaciju i testiranje, a u skladu s preporukama Instituta za javno zdravstvo RS. U ovom periodu, najviše oboljelih je u grupi srednje i mlađe životne dobi, a od simptoma dominiraju povišena temperatura, stomačne tegobe, malaksalost, gubitak čula okusa i mirisa. U periodu od marta do maja bilo je više oboljelih među osobama starije životne dobi, sa težom kliničkom slikom, u kojoj su dominirali visoka temperatura, otežano disanje, kašalj, stezanje u grudima – naglašavaju u Domu zdravlja Banjaluka.

Poručuju da je neophodno da se svi građani pridržavaju preporuka nadležnih institucija, a to su korištenje zaštitnih maski u zatvorenom prostoru, održavanje socijalne distance, izbjegavanje javnih okupljanja, održavanje higijene ruku i prostorija u kojima se boravi, provjetravanje prostorija, prilikom kašljanja i kihanja koristiti papirne maramice, koje se nakon upotrebe odlažu na adekvatan način ili se kiše i kašlja u lakat ili nadlakticu u nedostatku papirnih maramica.

– Odgovornost je na svakom pojedincu. Samo pridržavanjem preporuka možemo zaštititi sebe i svoje najbliže – poručuju iz ove zdravstvene ustanove.