
Šef Misije BiH pri EU Obrad Kesić izjavio je da su veoma licimjerne reakcije ambasadora članica EU i šefa Delegacije EU u BiH na presudu predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, te da indirektno podržavaju kršenje Dejtonskog sporazuma i međunarodnog prava, koje se dogodilo ovom presudom.
Kesić je rekao da je reakcija predstavnika EU, kojom je prećutno podržano „iskakanje“ iz vladavine prava, potvrdila kao tačnu tvrdnju da glavna prijetnja demokratiji u EU dolazi iznutra, kao što je to nedavno u Minhenu rekao američki potpredsjednik Džejms Dejvid Vens.
– To potvrđuje da se u suštini prihvata ideja da može jednostrano, od strane suda, da se mešaju u izbore i da se poremeti volja glasača na vrlo grub i pravni nasilni način – rekao je Kesić za TV „Prva“.
On smatra da je presudom izazvana teška kriza iz koje se teško vidi izlaz, izuzev da dođe do korekcije u izjavama i u politici, kao i odluci da EU stane na stranu međunarodnog prava i stranu vladavine prava.
Komentarišući mogućnost da presuda ugrozi mir i stabilnost u BiH i na Balkanu, Kesić je rekao da je to presuda već uradila.
– Imamo situaciju da je ona direktni udar na Dejtonski sporazum i garancije koje su date za sva tri konstitutivna naroda da jedan konstitutivni narod ne može da menja volju glasača u drugom entitetu – kaže Kesić.
On je ponovio da je cijeli proces organizovan pod kontrolom bivšeg američkog ambasadora Majkla Marfija, Kristijana Šmita, ali i od Bošnjaka.
– To kako se sprovelo, da Bošnjaci u potpunosti kontrolišu ceo proces, to je direktno kršenje osnovnih temelja Dejtonskih sporazuma i datih garancija da srpski narod ne može da bude ugrožen od bilo kakvih autokratskih poteza drugih konstitutivnih naroda, u ovom slučaju predstavnika bošnjačkog naroda – objašnjava Kesić.
Zato to jeste udar na Dejtonski sporazum, rekao je on i dodao da to ugrožava političku strukturu u BiH i dogovor oko zajedničke zemlje.
– Ako se može presuditi predsedniku Republike Srpske, onda može svakome u Republici Srpskoj da se presudi na isti način za nepoštovanje ilegalnih promena koji dolaze od autokratskih poteza jednog čoveka, u ovom slučaju Nemca koji vidi sebe kao nekog guvernera – navodi Kesić.
Prema njegovim riječima, Republika Srpska vrlo jasno mora da odgovori na presudu, na prvom mjestu pravno, a to je da zaštiti svoje građane i institucije, i svoju autonomiju koja je zagarantovana u međunarodnom pravu kroz Dejtonski sporazum, te svaka odluka Narodne skupštine mora da ide u tom pravcu.
Drugi korak, naveo je on, jeste da se vrlo jasno da do znanja, na prvom mjestu EU, ali i administraciji u Americi, da je u suštini ovo rezultat ignorisanja osnovnih principa međunarodnog prava i poštovanje vladavine prava od zemlje članice EU.
– Ovakvim potezima možemo da kažemo da EU samo može da potvrđuje deficit demokratije i poštovanja osnovnih vrednosti demokratije, a to znači da i sama EU ulazi u mnogo veću krizu – rekao je Kesić.