Kesić: Šmit nema vlast, nema ovlašćenje i to je ono što nam daje snagu

10
Foto: ekspres.net

Kad god se napravi korak naprijed Kristijan Šmit uradi neku intervenciju i onda se BiH nađe u velikoj krizi, izjavio je ambasador BiH pri EU Obrad Kesić, gostujući u Jutarnjem programu RTRS-a.

Kesić je navlasio da „Šmit nema vlast, nema ovlašćenje i to je ono što nam daje snagu“.

– Srpska i njeni ambasadori imaju pravo da dignu glas i kažu da ovo nije kriza koja je pokrenuta iz Srpske. Po zakonu koji je nametnuo Šmit svaki građanin može da odgovara za neposlušnost. Nije problem Milorad Dodik, već Kristijan Šmit. I da Dodik ode, svako ko dođe na mjesto predsjednika Srpske čeka ga isti zakon – upozorio je Kesić.

Zapadni Balkan i BiH nisu prioritet za Vašington i Brisel. Situacija u BiH zasad ne privlači preveliku pažnju jer misle da se to treba riješiti u kontekstu BiH kroz dijalog.

Kesić je napomenuo da i iz Brisela i Vašingtona stiže poruka „sjednite, razgovarajte i izađite iz krize“.

– Problem je u tome što jedna strana ne želi da pregovara, hoće da rješava ovu krizu putem pravne sile, pravnog nasilja, a ne razgovorom sa legitimno izabranim predstavnicima srpskog naroda. Iz Sarajeva stalno stižu prijetnje i nema prostora za razgovor. Sarajevo to ne želi, želi da izabere s kim će razgovorati. A mislim da su u SAD i Briselu svjesni da takav dijalog ne može riješiti ovu krizu – rekao je Kesić.

Kesić je istakao da „iz SAD i Evrope stiže podrška teritorijalnog integriteta i suvereniteta, a da Republika Srpska to ne ugrožava“.

– Predstavncii Srpske su u odbrani toga, bore se da ode stranac koji misli da ima apsolutnu vlast u BiH. Ako se iko bori za suverenitet to su predstavnici Srpske. To zbunjuje sagovornike koji misle da je ovo borba jer mi nećemo da budemo u BiH. Mi hoćemo da budemo u BiH čiji je garant Dejtonski mirovni sporazum – poručio je Kesić.

Svakodnevno raste podrška Srpskoj u Evropskom parlamentu

Govoreći o podršci koju Srpska ima u Evropskom parlamentu Kesić je naglasio da „svakodnevno raste broj poslanika koji podržavaju stav Srpske da ona ima pravo u kontekstu Dejtona i međunarodnog prava i da treba da se afirmiše autonomija koja je zagarantovana Dejtonom i međunarodnim pravom.

– Evropski parlament ima 720 poslanika, od čega između 130 i 140 iz dvije političke grupacije, plus značajan broj neovisnih poslanika, apsolutno podržavaju stav Srpske. Teško je naći bilo koga ko podržava korištenje bonskih ovlašćenja kao izvršnu vlast – naveo je Kesić.