Klokić: U toku izrada registra dijaspore

14
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske Zlatan Klokić izjavio je u intervjuu Srni da je u toku izrada registra dijaspore koji predstavlja sveobuhvatnu evidenciju iseljenika i njihovih udruženja u inostranstvu.

– Kako bi našim aktivnostima bio obuhvaćen što veći broj sunarodnika u inostranstvu, Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske počelo je da stvara pretpostavke za mapiranje ljudskih potencijala dijaspore – rekao je Klokić.

Prema njegovim rječima, svrha registra jeste da na sistematski način objedini informacije o dijaspori kako bi se mogle adekvatno planirati aktivnosti i jačati saradnja sa dijasporom.

Klokić je naveo da je u toku izrada uredbe kojom će se uspostaviti pravni okvir za osnivanje takvog registra, a zatim će medijski i uz pomoć predstavništava Srpske u inostranstvu iseljenici biti pozvani da se upišu u registar.

Bolja slika o zastupljenosti dijaspore u pojedinim državama biće dobijena nakon što se značajan broj iseljenika i udruženja upiše u registar.

Završna faza izrade akcionog plana – usaglašavanje teksta

On je istakao da se u završnoj fazi nalazi izrada akcionog plana kojim se konkretizuju planirane aktivnosti iz Strateškog plana za saradnju za dijapsorom.

– U toku je konačno usaglašavanje teksta tog dokumenta nakon što su sve nadležne institucije dostavile svoje prijedloge – pojasnio je Klokić.

Akcioni plan precizno definiše aktivnosti republičkih institucija, rokove i pokazatelje na osnovu kojih će se moći pristupiti realizaciji pojedinačnih aktivnosti i fokusira se na prioritete iz strateškog plana za saradnju sa dijasporom.

Klokić je naveo da tu spada jačanje cjelokupnih odnosa sa dijasporom, očuvanje nacionalnog identiteta, privredni razvoj, saradnja u oblasti nauke i inovacija, te u oblasti omladine i sporta.

Angažovanje kapaciteta radi pozicioniranja i predstavljanja Srpske

Klokić je izrazio zadovoljstvo radom predstavništava Republike Srpske u inostranstvu koja kontinuirano angažuju svoje kapacitete u funkciji što boljeg predstavljanja i pozicioniranja Srpske u zemljama njihovih sjedišta.

On je dodao da se realizuju različite aktivnosti usmjerene na jačanje institucionalne i saradnje u oblasti privrede, nauke, prosvjete i kulture, kao i aktivnosti usmjerene na jačanje veza za dijasporom.

– Kada je riječ o prošloj godini, izbijanje pandemije virusa korona je u značajnoj mjeri uticalo na aktivnosti predstavništva koja su svoj fokus usmjerila na obezbjeđenje humanitarne i drugih vidova pomoći Republici Srpskoj, kao i njenim građanima, koji su im se obraćali u velikoj mjeri. Time je još jednom potvrđen značaj predstavništava za Srpsku u cjelini – naglasio je Klokić.

On je podsjetio da je, na inicijativu srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, a u saradnji sa Predstavništvom Republike Srpske u Rusiji, Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju Srpske organizovalo i snosilo troškove humanitarnog leta na relaciji Beograd-Banjaluka-Moskva, kada su iz Rusije evakuisani državljani Republike Srpske i Srbije, njih ukupno oko 140, od kojih su većina bili studenti. Takođe, u matičnu zemlju vraćeno je oko 90 državljana Rusije koji su se po izbijanju pandemije zatekli u Republici Srpskoj i Srbiji.

Klokić je naveo i da je Ministarstvo, u saradnji sa Predstavništvom Republike Srpske u SAD, bilo uključeno u organizaciju povratka grupe učenika i studenata iz Srpske koji su se zatekli na programima razmjene u SAD.

– Predstavništvo Srpske u Srbiji vodilo je aktivnosti u vezi sa podrškom po pitanju zdravstvene zaštite građana Republike Srpske u uslovima zatvorenih granica – obezbijeđene su posebne dozvole za prelazak granice i transport pacijenata na liječenje u zdravstvene ustanove u Srbiji i povratak iz njih (posredovano pri dobijanju 64 dozvole za sanitetski prevoz pacijenata preko granice) – rekao je Klokić.

On je dodao da je to predstavništvo učestvovalo u koordinaciji aktivnosti u vezi sa otklanjanjem problema u prekograničnom transportu robe, nabavkom neophodnih sredstava za zaštitu zdravlja stanovništva, te drugim aktivnostima podrške.

Klokić je naglasio da će Predstavništvo Republike Srpske u Austriji nastaviti sa aktivnostima promocije privrednih potencijala i investicionih projekata Srpske, uz organizaciju poslovnih foruma i sastanaka radi povezivanja privrednika.

Predstavništvo Republike Srpske u Grčkoj nastaviće realizaciju projekta „Nevidljivi heroji“, započetog prošle godine, a čiji je cilj i dalje osnaživanje veza između srpskog i grčkog naroda nastalih tokom proteklog građanskog rata u BiH.

Klokić je najavio da je u planu do kraja godine snimanje dokumentarnog filma o ovoj temi.

Predstavnici Srpske aktivno rade na 14 ključnih prioriteta

Govoreći o tome šta je urađeno od 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu za članstvo BiH u EU, Klokić je rekao da su predstavnici nadležnih institucija Republike Srpske aktivno uključeni u izradu ovog strateškog dokumenta.

– S obzirom na to da se dio mjera u Akcionom planu nije mogao usaglasiti na tehničkom nivou, Komisija za evropske integracije donijela je zaključak da se dokument uputi višim tijelima mehanizma koordinacije, odnosno ministarskim konferencijama, te eventualno Kolegijumu za evropske integracije – rekao je Klokić.

On je naveo da su do sada urađene određene stvari – Parlamentarna skupština BiH usvojila je izmjene Izbornog zakona BiH koji se odnosi na izbore u Mostaru, a koji su održani u decembru prošle godine, počela je izrada Programa integrisanja BiH u EU, a usvajanjem Poslovnika o radu ostvareni su uslovi za funkcionisanje Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje.

Usvojena je i Revidirana strategija za rad na predmetima ratnih zločina, ukinut član Ustava Republike Srpske o smrtnoj kazni, dok je Vlada Srpske usvojila strateški okvir za reformu javne uprave za period 2018-2022. godine.

– Kandidatski status BiH u velikoj mjeri zavisi od ispunjavanja 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, dok će konačnu odluku donijeti EU – rekao je Klokić.

On je istakao da je Vlada Republike Srpske opredijeljena za evropski put i buduće članstvo u EU i aktivni je učesnik u ispunjavanju zahtjeva ovoga procesa i u kreiranju rješenja za njihovu realizaciju, u skladu sa ustavnim položajem i nadležnostima.

Klokić je rekao da Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske od 2007. godine koordiniše proces usklađivanja propisa Srpske sa propisima EU, te da je od tada do kraja januara ove godine „prošlo“ ukupno 3.658 propisa – nacrta, odnosno prijedloga, zakona i podzakonskih akata.