
Glasanjem Svena Alakaja u Generalnoj skupštini UN-a, bošnjački političari su „zgazili“ Dejtonski sporazum i potpuno ga ignorišu, rekao je savjetnik srpskog člana Predsjedništva Milorada Dodika, Radovan Kovačević.
Kovačević je istakao da je spoljna politika u nadležnosti Predsjedništva BiH.
– Sven Alkalaj je iznio svoj stav. Niko drugi nema pravo da kreira stavove u vezi sa spoljnom politikom osim Predsjedništva BiH. Bošnjački političar donose odluke bez konsenzusa i totalno skrnave Dejtonski sporazum i Ustav BiH. I sve se dešava uz blagoslov velikog dijela međunarodne zajednice, prije svega Zapada – istakao je Kovačević, gostujući u Jutarnjem programu RTRS-a.
Istakao je da sve ovo ne vodi BiH u svijetlu budućnost.
– Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik je tražio da se na sjednici Predsjedništva zvanično stavi na dnevni red situaciju u Ukrajini. Mi se zalažemo da BiH suvereno, u skladu sa Ustavom donosi odluke, ali neko jednostrani donosi odluke protvi BiH – kaže Kovačević.
Naglasio je da je za BiH u ovim okolnostima najbolje da ostane neutralna.
Komentarišući najavu dolaska iz Njemačke novog kontingenta pripadnika EUFOR-a i to pred izbore, Kovačeviće je rekao da su sve to loše poruke.
Podsjetio je da je prije pola godine donošena odluka u Savjetu bezbjednosti o produženju misije Altea, te da je Dodik tada to kao potpuno dobronamjeran čovjek, podržao da je BiH potrebna jedna dobronamjerna misija koja će čuvati i štitit sve u BiH.
– Data je poruka da mi to podržavamo, ali ovo sada što imamo ne vidimo kao dobronamjerno – dodao je Kovačević.
Istakao je da u BiH, u kojoj ne postoje bilo kakve bezbjednosne prijetnje, u kojoj niko ne prijeti ratom, trupe Eufora se vide ispred RTV-a, vrtića i osnovnih škola, te zapitao da nisu djeca bezbjednosna prijetnja.
Kovačević je naglasio da su to ekstremno loše poruke u zemlji koja je mirna i da su snage Eufora jedine koji unose nemir i osjećaj nesigurnosti.
Poručio je da bi bilo mnogo pametnije da su predstavnici Njemačke došli u Republiku Srpsku i saslušali njene argumente zasnovane isključivo na Dejtonskom mirovnom sporazumu.
Podsjećamo, Generalna skupština Ujedinjenih nacija suspendovala je Rusiju iz Savjeta za ljudska prava. Nacrt rezolucije zapadnih država podržale su 93 zemlje, protiv su bile 24, a uzdržano 58 zemalja.
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je da Predsjedništvo nije zauzelo stav o sjednici Generalne skupštine UN o isključivanju Rusije.