Novaković Bursać: Struka treba da predlaže rješenja za probleme u pravosuđu

28
Foto: SRNA

Šef Kluba poslanika SNSD-a Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Snježana Novaković Bursać rekla je da današnja rasprava u ovom domu neće riješiti probleme u pravosuđu BiH i da struka treba da ponudi rješenje za ovaj treći stub vlasti.

– Što se krivo stvori, vrijeme ne ispravi, stara je maksima. Nažalost, pravosudni sistem koji djeluje unutar BiH u dobroj mjeri nije zasnovan na Ustavu. Zasnovan je na pokušaju uspostavljanja vladavine prava dikratorskim metodama, nametanjem zakona, vršenjem pritiska da se određene institucije uspostave – rekla je Bursaćeva novinarima u Sarajevu.

Bursaćeva kaže da je problematično to što je izmještena potpuna odgovornost u sama ta pravosudna tijela.

– Naš Visoki sudski i tužilački savjet (VSTS) je samostalan, ne polaže račune nikome – konstatovala je Bursaćeva i istakla da takvo stanje traje od 2002. godine, odnosno prvih nametanja i uspostavljanja ovakvog načina izbora i članova VSTS, sudija i tužilaca.

Bursaćeva smatra da se ove stvari u vezi sa pravosuđem preduzimaju zbog pokretanja određenih postupaka i ističe da ni današnja sjednica Predstavničkog doma BiH, niti zakonski prijedlog koji je usvojen na prošloj neće riješiti situaciju.

– Sve ovo što se pokušava predstavlja rad poprijeko… Neke polumjere neće dovesti do rezultata – rekla je ona.

Bursaćeva kaže da diskusije kolega koje su bile proteklom sazivu Savjetu ministara, posebno iz SDA pokazuju da se odjedanput pojavila „briga“ za stanje pravosuđa, mada u proteklih pet godina nisu uradili ništa.

– To se ne rješava na ovaj način. Jedini način jeste da se vratimo u institucije, prije svega u ministarstva pravde Republike Srpske, Federacije BiH /FBiH/, na nivou BiH, Pravosudnu komisija Brčko distrikta i da se pripremi prijedlog zakona koji će se naći u ovom domu – poručila je Bursaćeva.

Ona je konstatovala da se troši puno energije, da je palo puno teških riječi i potpuno neprimjerenih, te da one idu u pravcu neprimjerenog političkog progona u kojima političko djelovanje izabranih predstavnika bude razlog za hapšenje.

Bursaćeva je podsjetila da se devet godina pokušavalo na prijedlog SNSD-a urediti stanje u pravosuđu, ali da se nailazilo na opstrukcije iz FBiH, te da se sada odjedanput sve predstavlja kao hitno.

– Devet godina se ništa nije poduzelo i niko nije ozbiljno htio ni da o tome razgovara – navela je ona.

Na pitanje ko opstruiše usvajanje revidirane strategije za procesuiranje predmeta ratnih zločina, ona je odgovorila da to čine predstavnici SDA u Savjetu ministara BiH.

Bursaćeva je kazala da je za rješavanje pitanja reforme pravosuđa Republika Srpska dostavila svoj prijedlog još 2015. godine, da je to verifikovano i da ne vidi šta je bilo sporno drugoj strani.

Ona kaže da je predloženo da postoje dva VSTS-a, te da je Republici Srpskoj sporan cio „hibrid od pravosuđa“, koji je protivustavan, pa ga treba vrati u ustavne okvire.