Optužba za genocid protiv bivše predsjednice polarizuje Boliviju

7
Foto: Žanin Anjes

Proces protiv bivše konzervativne bolivijske liderke Žanin Anjes koja je optužena za „genocid“ zbog smrti demonstranata u sukobu s policijom poslije ostavke prethodnog predsjednika Eva Moralesa, odražava duboku polarizaciju u Boliviji, ali i stavlja na test pravosudni sistem politički nestabilne južnoameričke zemlje, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE) ocjenu svjetskih medija.

Bivša liderka Bolivije pokušala je da sebi oduzme život u zatvoru, gdje se nalazi zbog smrti 22 demonstranta dok je bila na vlasti, piše Tajms.

Do pokušaja samoubistva došlo je u subotu, 21. avgusta, dan pošto su tužioci 54-godišnju Anjes optužili za „genocid“ zbog smrti demonstranata, u okviru istraga o zlostavljanjima koja su sprovodile bezbjednosne snage pošto je u oktobru 2019. preuzela ulogu predsjednika.

Anjes, bivša senatorka, uhapšena je u martu zbog optužbi da je bila dio puča za svrgavanje Moralesa. Ona, kako ističe Tajms, negira optužbe i tvrdi da je njeno hapšenje zlostavljanje i politički progon.

U oktobru prošle godine održani su izbori na kojima je ubjedljivu pobjedu odnio Luis Arse, Moralesov štićenik.

Luis Arse je obećao da će kazniti optužene za izvođenje puča, dok se Morales vratio u Boliviju i preuzeo vođstvo socijalističkom partijom.

Bolivijsko tužilaštvo saopštilo je nedavno da je podnijelo optužbu za „genocid“ i druge zločine protiv bivše vršiteljke dužnosti predsjednika, zbog smrti opozicionih demonstranata 2019, navodi Frans pres.

Generalni tužilac rekao je da je pred bolivijskim Vrhovnim sudom pravde predstavio dokumente „protiv građanke Žanin Anjes“, uključujući optužbe za „genocid“, koja, prema krivičnom zakoniku Bolivije, predviđa kaznu od 10 do 20 godina zatvora.

Konzervativka Anjes došla je na vlast u novembru 2019. godine pošto je njen prethodnik i rival, bivši predsjednik Evo Morales, podnio ostavku nakon nedjelja protesta zbog njegovog kontroverznog reizbora na četvrti mandat.

On je pobjegao iz zemlje poslije istrage izbora koju je sprovela Organizacija američkih država (OAS) koja je i pronašla dokaze o prevari.

Poslije izbora, najmanje 37 ljudi je poginulo u nasilju izmedju pristalica i protivnika Moralesa, kao i između demonstranata i bezbjednosnih snaga. Većina smrtnih slučajeva dogodila se u sukobima Moralesovih pristalica i snaga bezbjednosti poslije bekstva socijalističkog lidera.

Konkretna optužba protiv Anjes povezana je s dva incidenta u novembru 2019. u kojima su poginule ukupno 22 osobe.

Generalni tužilac rekao je da su optužbe „provizorno klasifikovane kao genocid, nanošenje težih i lakših povrede i povreda poslije kojih je uslijedila smrt“.

Bolivijska opozicija tvrdi da u zemlji ne postoji podjela vlasti i da su sudovi, izborno tijelo i javno tužilaštvo odani ljevičarskom predsjedniku Arseu, koji je član Moralesovog Pokreta za socijalizam.

Međutim, ističe AFP, malo je vjerovatno da će optužba za genocid doći do suda, pošto Vrhovni sud mora od Kongresa da tražiti ovlašćenje da Anjes proglasi odgovornom za ono što se dogodilo.

Za to ovlašćenje je potrebna dvotrećinska većina, a Moralesovi socijalisti, iako kontrolišu Kongres, nemaju potrebnu većinu.

Poslije Moralesove ostavke, Anjes je imala najvišu funkciju u parlamentu i položila je zakletvu kao privremena predsjednica, uprkos nedostatku kvoruma, pošto su poslanici Pokreta za socijalizam bojkotovali zasjedanje.

Privremena vlada pod Anjes, prema novom izvještaju nezavisnih stručnjaka za ljudska prava, došla je na vlast zaobilazeći ustavna pravila za prenošenje predsjedničke funkcije i progonila je protivnike „sistematskim mučenjem“, dok su bezbjednosne snage sprovodile „pogubljenja po kratkom postupku“ u previranjima poslije ostavke Moralesa 2019, ukazuje Asošiejted pres.