Sa Petrovačke ceste u mjestu Janjila u opštini Bosanski Petrovac, gdje je danas služen parastos i položeni vijenci za srpske civile ubijene na današnji dan 1995. godine u napadu hrvatske avijacije, poručeno je da ovaj zločin ne smije biti zaboravljen.
Načelnik opštine Drinić Drago Kovačević u izjavi Srni istakao je važnost kulture sjećanja, prenošenja na mlađe generacije istine o ovom stradanju srpskih civila, među kojima je poginulo četvoro djece.
– Vjerujem da će ubuduće na pomen Srbima ubijenim na Petrovačkoj cesti dolaziti više ljudi i da će dobiti značajnije mjesto – rekao je Kovačević.
Vijenci su položeni pored spomen-krsta nevino stradalih žrtava.
Obilježavanju su prisustovali ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić, ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Srpske Željko Budimir, direktor Dokumentaciono-informacionog centra „Veritas“ Savo Štrbac, potomci preživjelih.
Nakon parastosa na Petrovačkoj cesti, u organizaciji opštine Petrovac organizovan je obilazak Spomen-kompleksa u Driniću.
Hrvatska avijacija ubila je na današnji dan 1995. godine najmanje 12 ljudi, među kojima i četvoro djece.
Zločinačka vojno-policijska akcija „Oluja“ počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.
Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.
Prema podacima „Veritasa“, tokom „Oluje“ iz domova je protjerano više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.893 poginulih i nestalih Srba iz ove akcije i poslije nje, od kojih je 1.236 ili 65 odsto civila, a među njima tri četvrtine onih koji su u tom trenutku bili stariji od 60 godina.
Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine „Oluju“ okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sve karakteristike genocida.