Rajčević: Snažni javni univerziteti neophodni za razvoj privrede

25
Foto: Srđan Rajčević/Twitter

Ministar za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Srđan Rajčević izjavio je povodom 45 godina rada Univerziteta u Banjaluci da su snažni javni univerziteti neophodan uslov za razvoj privrede.

– Čvrsta saradnja Univerziteta i realnog sektora je jedini način za konkurentnost domaće privrede na međunarodnom tržištu – istakao je Rajčević u obraćanju na svečanoj akadmiji u Kulturnom centru Banski dvor.

Rajčević je istakao da su snažni javni univerziteti neohodni i za odvijanja društvenog života u skladu sa najnovijim naučnim, tehničkim i tehnološkim dostignućima.

On je napomenuo da je Vlada Republike Srpske nebrojeno puta iskazala nepokolebljivo opredjeljenje za ulaganje i modernizaciju visokog obrazovanja, te pojasnio i da će strategija razvoja visokog obrazovanja obuhvatiti djelovanje o svim pitanjima usmjerenim na podizanje kvaliteta što se odnosi na infrastrukturne projekte i osiguranje kvaliteta u nastavno-naučnom procesu.

Rajčević je podsjetio da je Vlada u najvećoj krizi prouzrokovanoj panemijom virusa korona uložila više od 120 miliona KM u razvoj visokog obrazovanja.

– Cilj Vlade Srpske da u narednih 10 godina visoko obrazovanje u Srpskoj u svim segmentima bude potpuno kompatibilno i konkurentno sa drufgim evropskim univerzitetima u regionu, Evropi i šire i da bude okosnica razvoja Srpske – rekao je Rajčević.

Prema njegovim riječima, u protekle četiri i po decenije Univerzitet u Banjaluci izrastao je u modernu, savremeno opremljenu i dobro organizovanu visokoškolsku naučno-istraživačku ustanovu i predstavlja tradiciju prvih oblika univerzitetskog obrazovanja u nekadašnjoj BiH, a za sve godine rada i postojanja dao je značajan doprinos izgradnji i finkcionisanju i afirmaciji Republike Srpske.

Univerzitet u Banjaluci od svog osnivanja, a naročito u posljednjih 20 godina, naglasio je Rajčević, predstavlja centar oko kojeg se okuplja mladost i akademska zajednica Srpske.

On je rekao da je banjalučki Univerzitet brojnim projektima doprinio afirmaciji Banjaluke, Krajine i cijele Srpske u svijetu, a ostvaren je i značajan nivo saradnje sa vodećim svjetskim univerzitetima.

Rektor Univerziteta u Banjaluci Radoslav Gajanin naglasio je da su akademski građani koji su završili školovanje na ovoj visokoškolskoj ustanovi uspješni na različitim pozicijama u Srpskoj i širom svijeta.

On je istakao da jedan od stubova Univerziteta čini polje međunarodne i međuuniverzitetske saradnje, te ukazaoi na značajno donošenja novog zakona o visokom obrazovanju.

Gajanin je ukazao i na veliku podršku Vlade Srpske, koja je u 2020. godini odobrila relizaciju značajnih kapitalnih investicija, pa je iz budžeta za tu namjenu planirano izdvajanje 10 miliona KM.

Foto: SRNA

Povodom 45 godina rada i razvoja Univerziteta u Banjaluci Povelja Univerzita u Banjaluci dodijeljena je i pravobraniocu Srpske Milimiru Govedarici i „Kinotaci Srpske“, a Plaketa Univerziteta profesoru Akademije umjetnosti Nataši Glišić, dok je „Zlatnu značku sa likom Nikole Tesle“ dobilo 17 najboljih doplomiranih stuenata u akademskoj 2019/2020. godini.

Akademiji u Banjaluci prisustvovali su predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović, rektor Gajanin, ministar Rajčević, konzul Srbije u Banjaluci Vesna Marinković, te brojni akademski radnici, privrednici i drugi gosti.

Foto: SRNA

Univerzitet u Banjaluci je vodeća visokoškolska obrazovna institucija u Republici Srpskoj i drugi po veličini univerzitet u BiH, osnovan je 7. novembra 1975. godine.

Prilikom osnivanja u sastavu Univerziteta bilo je pet fakulteta i to Elektrotehnički, Tehnološki, Mašinski, Pravni i Ekonomski i tri više škole.

Medicinski fakultet osnovan je 1978. godine, a ostali kasnije i to Poljoprivredni i Šumarski 1992. godine, Filozofski 1994. godine, Arhitektonsko-građevinski 1995. godine, Prirodno-matematički 1996, Akademija umjetnosti 1999, Fakultet fizičkog vaspitanja i sporta 2001, Filološki, Fakultet političkih nauka i Rudarski fakultet 2009. godine, te Fakultet bezbjednosnih nauka 2017. godine.

Univerzitet u Banjaluci danas ima 17 fakulteta, a nastava se izvodi na 64 studijska programa prvog ciklusa studija, 71 programu drugog ciklusa, te na 12 studijskih programa trećeg ciklus studija.

Nastavu izvodi 811 nastavnika i saradnika u punom radnom odnosu, a pored njih, na Univerzitetu je angažovano 170 nastavnika u dopunskom radnom odnosu, 168 gostujućih proFesora iz inostranstva i 121 stručni saradnik za potrebe realizacije kliničke prakse.

Administrativno-tehničku podršku pruža 559 službenika.

Trenutno na Univerzitetu studira oko 17.000 studenata iz svih krajeva Republike Srpske, ali i iz inostranstva. Do sada je diplome osnovnih studija steklo 43.044 studenata, 835 studenata master studija, 1.437 magistara i 697 doktora nauka.

Univerzitet u Banjaluci član je Evropske asocijacije univerziteta
i potpisnik Velike povelje univerziteta.

Član je i Međunarodne univerzitetske mreže akademske i istraživačke saradnje, u okrilju Naučnog parka Univerziteta La sapiensa iz Rima, Generalne skupštine Interuniverzitetskog centra za naučni rad i saradnju sa Istočnom i Jugoistočnom Evropom /CIRCEOS/ sa sjedištem na Univerzitetu u Bariju, Mreže univerziteta UniAdrion, sa sjedištem u Ankoni, Evromediteranske Fondacije /EMUNI/, sa sjedištem u Sloveniji i Univerzitetske agencije za Frankofoniju.