Romić: Republika Srpska postaje ktitor manastira Hilandara

9
Foto: SRNA

Komisija za manastir Hilandar Vlade Republike Srpske konstituisana je danas u Banjaluci i biće poveznica Srpske i ovog manastira putem pomoći u realizaciji projekata potrebnih za njegovu obnovu, rekao je predsjednik Komisije Marko Romić.

Romić je novinarima rekao da je na ovoj prvoj sjednici razgovarano o planu rada i tekućim potrebama, na osnovu kojih će Komisija, u komunikaciji sa Zadužbinom Manastira Hilandara iz Beograda i samim Manastirom, vidjeti koje su to potrebe.

– Na ovaj način cijela Republika Srpska i njeni građani ugrađuju se u svete temelje Manastira i na određen način, Srpska postaje ktitor samog Hilandara i svih projekata koji su u toku – rekao je Romić, podsjetivši da je Manastir Hilandar prije 20 godina stradao u požaru i da je od tada traje obnova i rekonstrukcja.

Prema njegovim riječima, Komisija ima zadatak da prati obnovu, odnosno izvođenje onih projekata koji će Srpska finansijski podržavati kroz svoj budžet.

Romić je istakao veliku zaslugu predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika za osnivanje Komisije, kao i želju cijele Srpske da se ugradi u Svetu Goru i kroz obnovu pirga Svetog kralja Milutina.

On je dodao da je predloženo i snimanje dokumentarnog filma o velikoj humanitarnoj misiji koju je Manastir Hilandar sproveo u Srpskoj 1997. godine, kada je Manastir i materijalno i duhovno dao podršku Srpskoj kroz pomoć mnogim novorođenčadima, koji su blagodarni na tome, među koje i on spada.

Direktor Zadužbine Manastira Hilandara iz Beograda Milivoj Ranđić rekao je da ova ustanova ima zadatak da, u ime Hilandara i njegove spoljne misije, vodi računa o odnosima sa Srbijom, Srpskom i srpskim narodom.

– Manastir Hilandar je izvorište našeg duhovnog i kulturnog identiteta u vremenu kada je taj identitet veoma važan u globalnoj civilizaciji u kojoj svi živimo, da bismo sačuvali ono što je naše osobeno i da to podijelimo.. Veoma je važno upravo sa tim izvorima imati spregu – smatra Ranđić.

On je napomenuo da i Srbija i Srpska imaju zakone o Hilandaru, da je takav zakon donijela Rumunija za njihovu svetinju na Svetoj Gori jer je ona, dodao je, bila i ostala najduhovniji izraz pravoslavne crkve, njene cjeline i mjesto njenog jedinstva u ovom vremenu u kojem je sve na iskušenjima.

– Naš zadatak je da budemo tehnička i operativna podrška na tom velikom i svetom mjestu kao što je Hilandar. On se obnavlja i iduće godine ćemo konačno staviti tačku na obnovu izgorjelog dijela, ali pred nama su poslovi kao što je nova manastirska riznica, njen depo, te obnova pirga koji je Sveti kralj Milutin sazidao – rekao je Ranđić.

Narodna skupština Republike Srpske je, na inicijativu predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, u martu donijela Zakon o očuvanju kulturnog i istorijskog nasljeđa manastira Hilandara, nakon čega je Vlada Republike Srpske imenovala Komisiju za manastir Hilandar.

Cilj ovog zakona jeste ispunjavanje svih zakonskih i formalnopravnih preduslova za stalnu institucionalnu podršku Srpske ovoj svetinji.

Njegovim usvajanjem stvorena je mogućnost da se obezbijedi stalna, izvjesna i sigurna finansijska podrška manastiru Hilandar iz budžetskih sredstava Srpske.

Prema ovom zakonu, biće praćeni i radovi na obnovi i rekonstrukciji manastira Hilandar, kao i druge mjere zaštite postojećih objekata, izgradnji novih objekata manastira, restauraciji i slično.

Srpska će posredstvom svojih nadležnih organa učestvovati u organizaciji proslava i značajnih datuma, te obavljanja drugih poslova od značaja za očuvanje tradicije i kulture istorijskog nasljeđa Hilandara.

U dokumentu je istaknuto da će sredstva za obavljanje poslova predloženih zakonom biti obezbijeđena u republičkom budžetu, a za realizaciju projekata za očuvanje kulturnog i istorijskog nasljeđa manastira Hilandar novac je moguće obezbijediti i u budžetu jedinica lokalne samouprave, putem donacija i drugih izvora, u skladu sa zakonom.