Generalna skupština UN usvojila antirusku rezoluciju protiv koje je bila Amerika

17
Foto: Shutterstock

Generalna skupština UN usvojila je antirusku rezoluciju o Ukrajini koju su podnijeli Kijev i jedan broj zapadnih zemalja.

Za rezoluciju su glasale 93 zemlje, 18 je bilo protiv, a 65 uzdržano.

Rezoluciju je pripremila Ukrajina u saradnji sa više od 50 zemalja, ali prvi put bez podrške Sjedinjenih Američkih Država.

Prethodno je otpravnik poslova SAD u UN Doroti Ši izjavila da Sjedinjenje Američke Države ne podržavaju antiruski nacrt rezolucije Generalne skupštine UN o Ukrajini i pozivaju na njeno povlačenje

– Ne možemo podržati rezoluciju Ukrajine i pozivamo na njeno povlačenje – rekla je Ši sa govornice Generalne skupštine.

Zapadni projekat rezolucije o Ukrajini ostao je bez glavnog koautora – SAD, koje su od početka specijalne operacije dosljedno podržavale antirusku retoriku u dokumentima UN, prenose Novosti.

Projekat zapadnih zemalja zahtjeva od Rusije da „odmah, u potpunosti i bezuslovno povuče sve svoje oružane snage sa teritorije Ukrajine“ i jednostrano poziva na prekid borbenih dejstava.

Među autorima dokumenta su tradicionalni zapadni saveznici Ukrajine: Velika Britanija, Francuska, Njemačka, Kanada, Švajcarska, Poljska, baltičke zemlje i druge, ali bez SAD.

Vašington je, odbivši da bude koautor ovog antiruskog projekta, predložio svoj, neutralni dokument.

U njemu SAD izbegavaju uobičajene zapadne formulacije i situaciju nazivaju „rusko-ukrajinskim konfliktom“.

Američka rezolucija poziva na što brži prekid konflikta i trajan mir između Ukrajine i Rusije. Moskva je predložila amandman na američki dokument, kojim se poziva na rješavanje „osnovnih uzroka“ krize.

Nakon što su iz Ministarstva inostranih poslova u Savjetu ministara uputili Predsjedništvu BiH na izjašnjenje o rezoluciji koju je u UN uputila administracija predsjednika SAD Donalda Trampa o uspostavljanju mira u Evropi, kao i o prijedlozima drugih predlagača o istoj temi, bošnjački član Predsjedništva Denis Bećirović odbio je da se izjasni.

Prema saznanjima Srne, samo srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva Željka Cvijanović podržala je prijedlog rezolucije američkog predsjednika Donalda Trampa.

Na pitanje da prokomentariše Srnina saznanja o ovom Bećirovićevom potezu, Cvijanović je izrazila žaljenje što je bošnjački član odbio da se izjasni o rezoluciji koju je u UN uputila administracija predsjednika Trampa o uspostavljanju mira u Evropi, kao i o prijedlozima drugih predlagača na istu temu.

Ona je naglasila da i dalje ostaje obaveza ambasadora Zlatka Lagumdžije da ne nastupa samoinicijativno u UN.