Karan: Referendum postao sinonim za slobodu srpskog naroda u ostvarivanju prava u državnoj zajednici BiH

15
Foto: SRNA

Profesor ustavnog prava i predsjednik Republičke komisije za sprovođenje referenduma o 9. januaru kao Danu Republike Siniša Karan izjavio je za Srnu da je referendum postao sinonim za slobodu građana Republike Srpske i srpskog naroda u ostvarivanju prava u kompleksnoj državnoj zajednici kakva je BiH.

Karan je naglasio da je veoma značajno što je Republika Srpska ušla u red zemalja koje su uspješno sprovele referendum, što je najveće demokratsko dostignuće građana i naroda.

On je naglasio da je referendum najdemokratskiji oblik izjašnjavanja kojim se potvrđuje suverenitet jednog naroda i građana.

– Danas obilježavamo osam godina od održavanja prvog referenduma u Republici Srpskoj i BiH na kojem je voljom građana potvrđeno da se 9. januar obilježava i praznuje kao Dan Republike. Republika Srpska je našla put i način da o svim važnim pitanjima odlučujemo na referendumu. Građani se na referendumu mogu izjasniti da li su ili nisu za bilo kakve procese koji se tiču Republike Srpske – pojasnio je Karan.

On je u izjavi za Srnu podsjetio da je 99,81 odsto građana izašlih na glasanje pozitivno odgovorilo na referendumsko pitanje: „Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?“.

U Republici Srpskoj je 25. septembra 2016. godine održan referendum na kome je ogroman broj glasača podržao 9. januar kao Dan Republike Srpske.

Na referendumu čije pitanje je bilo: „Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao dan Republike Srpske?“, pozitivno se izjasnilo 99,81 odsto građana koji su izašli na glasanje.

Odluku o raspisivanju referenduma o Danu Srpske usvojila je Narodna skupština Srpske na posebnoj sjednici 15. jula, reagujući na spornu odluku Ustavnog suda BiH koji je, na osnovu apelacije bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, preglasavanjem proglasio neustavnim obilježavanje 9. januara kao Dana Republike.

Raspisivanje referenduma o Danu Republike podržali su svi srpski poslanici – 64 poslanika vladajuće koalicije i opozicije, a niko od prisutnih nije bio protiv, niti uzdržan.

Republika Srpska nastala je 9. januara 1992. godine u Sarajevu kao Republika srpskog naroda BiH odlukom tadašnje Skupštine srpskog naroda u BiH.

Republika Srpska je svoj prvi ustav dobila 28. februara 1992. godine pod nazivom Ustav Srpske Republike BiH.