Srbija bez trećeg uzastopnog zlata, Italija novi šampion Evrope

9

Odbojkašice Srbije nisu uspjele da odbrane titulu šampionki Evrope, pošto su u Beogradu izgubile od Italije 3:1. Italijanke su bile odmornije, snažnije, koncentrisanije i sasvim zasluženo došle do zlata. Srpkom timu za utjehu ostaje srebrna medalja, šesta u istoriji kontinentalnih šampionata.

Nije mnogo nedostajalo da Srbija treći put uzastopno dođe do zlatnog odličja na evropskim prvenstvima, ali je Italija u velikom finalu bila bolja ekipa.

Predvođene sjajnom Paolom Egonu, Italijanke su došle do treće zlatne medalje na kontinentalnim šampionatima u istoriji, ukupno osme medalje za italijansku žensku odbojku.

„Štark arena“ imala je priliku da pozdravi i podrži srpske odbojkašice, koje su ovog ljeta ostale bez zlata, poslije bronzane medalje osvojene na Olimpijskim igrama u Riju.

Italijanke su uspjele da zaustave najbolju igračicu svijeta Tijanu Bošković, dok igra srpskog tima nije bila na nivou evropskih i svjetskih šampionki.

Srbija je prvi set dobila poslije velike borbe, ali i zahvaljujući odličnoj igri srpskih srednjih blokera, prije svih Milene Rašić.

Italijanke su bile fokusirane da zaustave Tijanu Bošković, što je Maja Ognjenović iskoristila i forsirala napad sa sredine.

Ipak, Tijana je u finišu imala svoju tačku i snažnim smečom donijela Srbiji prednost od 1:0 (26:24).

Italijanke su u drugi set ušle jače i držale dva poena prednosti u većem njegovom dijelu. Srbija ipak stiže do preokreta u finišu seta, ali nije uspjela da iskoristi prednost od 22:20.

Uslijedila je serija Italijanki, uz uspješan čelendž selektora Macantija, pa je rezultat izjednačen na 1:1 (22:25).

Srpske odbojkašice su odlično započele treći set i povele sa 10:6, a onda kao da su stale.

Italijanke brzo dolaze do izjednačenja, a onda i do vođstva, koje su uvećale do kraja meča i došle do preokreta – 1:2 (19:25).

Kao da je umor stigao srpsku ekipu, Italijanke su igrale sve bolje, dok je motivacija kod ekipe Zorana Terzića naglo pala.

Paola Egonu je bila nezaustavljiva, proradio je i blok italijanskog tima, pa je protivnik brzo došao do ubjedljive prednosti u četvrtom setu.

Italijanke se nisu obazirale na veliku podršku srpskom timu od više 20.000 navijača u „Štark areni“ i uspjele su da ubijedljivo osvoje četvrti set (25:11) i dođu do trijumfa i titule šampionki Evrope.

Bronzanu medalju na prvenstvu osvojila je Turska pobedivši Holandiju 3:0.