
Dok predstavnici Srpske vode grčevitu borbu za odbranu Republike na međunarodnom planu, srpska opoziciona „trojka“ sinoć u Sarajevu na sastanaku sa šefom diplomatije Velike Britanije. Lideri SDS-a, PDP-a i Liste za pravdu i red, zajedno sa „trojkom“ iz Federacije, tražili su podršku za prekompoziciju vlasti. Nisu se štedjele ružne riječi i kritike na račun vlasti Srpske i predsjednika Milorada Dodika. U istom tonu danas i bošnjački član Predsjedništva Denis Bećirović, koji je nakon sastanka sa Dejvidom Lemijem, uz očekivani govor mržnje, hvalio opoziciju iz Srpske. Hoće li im Britanci pomoći u prekrajanju izborne volje građana?
Miličević, Stanivuković i Vukanović kažu rado su se odazvali večeri kojoj su prisustvovali Konaković, Nikšić i Forto. „Šestorka“ ujedinjena u stavovima. Na sastanku sa britanskim šefom diplomatije i ambasadorom Velike Britanije među prioritetima – evropski put. Paradoksalno ili ne, na tom putu su tražili podršku države koja je napustila Evropsku uniju. No, ključno je bilo, čini se, tražiti podršku za formiranje nove koalicije. Priznaju da nije slučajan dolazak Dejvida Lemija u trenutku njihovih napora za prekompoziciju vlasti.
– Ništa nije slučajno, dakle ako postoje razumne i dobre namjere prema svojim narodima, a mi to ovaj put imamo, onda postoji i dobra volja da razgovaramo. Nije ništa slučajno, da li ćemo uspjeti u tome – to ćemo vidjeti, javnost to od nas očekuje u svakom slučaju – poručio je Milan Miličević, predsjednik SDS-a.
Predsjednika Republike i lidera SNSD-a ne iznenađuje, kako kaže, to što su opozicionari iz Srpske proslavili Đurđevdan u Sarajevu sa Konakovićem i britanskim ministrom. Nisu, kaže Dodik, lomili slavski kolač, ali jesu Republiku Srpsku.
– Imate masu istorijskih izdajnika koji su se krili, a ovi se više ne kriju. Toliko im se osladilo, jer smatraju da je krajnji trenutak da nešto budu važni. Pa, zamislite kada bi oni imali sliku sa važnog skupa da se nisu uslikali sa tim njihovim ministrom? Pitanje je dokle seže britanska politika, osim mutivoda, koji će opet da pričaju da Srbi ne valjaju. Naravno, to su naučili kroz 200 zadnjih godina da smo mi stalno nešto krivi – kaže Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.
U SNSD-u su stava da je dolazak Lemija u Sarajevo poruka Briselu da Britanci žele da igraju odlučujuću ulogu u regionu. Druga poruka je, kažu, ta da će britantske interese zastupati opozicija iz Srpske.
– Politika Velike Britanije nikada nije bila naklonjena srpskom narodu, pogotovo u posljednje vrijeme Republici Srpskoj i njenim institucijama. I zapravo voljno prihvatanje opozicije da učestvuje u institucionalnom podrivanju Republike Srpske, možda je najopasnije što se dešava u ovom trenutku, ali odgovor na to pretpostavljam da će dati birači, Srbi iz Republike Srpske na predstojećim izborima – istakao je Nikola Špirić, predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH (SNSD).
Od Britanaca puno očekuje i Denis Bećirović. Sa Komšićem je u posjetu primio šefa diplomatije Velike Britanije, nakon čega je za govornicom Predsjedništva pola sata pljuvao po Republici Srpskoj, ali i hvalio opoziciju.
– To nije pod patronatom nijedne velike sile, to je autohtoni domaći dogovor odgovornih političkih predstavnika, a koji ima podršku demokratskog svijeta, uključujući i Ujedinjeno Kraljevstvo – riječi su Denisa Bećirovića, člana Predsjedništva BiH.
Ne znam šta je za Bećirovića demokratski svijet, ali suština je koga podržavaju glasači u Republici Srpskoj, a to zasigurno nije opozicija, kaže srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva Željka Cvijanović.
– Ako je Bećirović promoter i prijatelj opozicije iz Republike Srpske, a očigledno jeste, onda joj neprijatelji uopšte ne trebaju. Gore prijatelje od Bećirovića i Konakovića nisu mogli naći, ako se misle baviti politikom i tražiti podršku glasača u Srpskoj – dodala je Cvijanovićeva.
Upravo Konaković za petak najavljuje potpisivanje sporazuma sa opozicijom iz Srpske. „Šestorka“, kaže, ima rješenje za krizu.
– Očekujemo da na tom putu HDZ shvati ozbiljnost ove cjelokupne situacije, da imenovanjem ministra bezbjednosti, pozicioniranjem opozicije iz Republike Srpske, usvajanjem evropskih zakona i izborom glavnog pregovarača u junu napravimo istorijski iskorak – istakao je Elmedin Konaković, predsjednik Naroda i pravde.
Potezi HDZ-a gotovo izvjesni nakon što su poslali jasnu poruku opoziciji iz Srpske – izigrali ste dogovor iz Kupresa. Tako i nije jasno kako će svoje zamisli „šestorka“ sprovesti u djelo.
– Ako vi budete alat u rukama političke stranke koja je u opoziciji iz Federacije BiH iz Kluba Bošnjaka, a obećali ste da ćete podržati izmjene Izbornog zakona i podržite njihovu inicijativu samo zato da se ne održi sjednica i da se ne raspravlja o Izbornom zakonu koji je predložio HDZ. To je logika, to ne trebam vam puno objašnjavati. Smatram da su dva izaslanika u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH iz reda opozicije naivno postupili dajući podršku tome – istakla je Marina Pendeš, delegat u Klubu Hrvata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.
Naivni ili ne, potezi u Domu naroda, izvjesno je, koštaće ih fotelja u Sarajevu. Ali vjeruju u sporazum koji bi, tvrde, BiH trebalo da izvuče iz krize. U SNSD-u to tumače kao konkurs kojim traže novog mentora. Pa se pitaju: Ko li će, nakon odlaska Majkla Marfija, stati uz Kristijana Šmita u namjeri da urušava institucije Republike Srpske?