Stejt department: Za Ameriku prioritet ciljevi iz Vašingtonskog sporazuma

14

Predstavnici Stejt departmenta očekuju, povodom godišnjice Vašingtonskog sporazuma, da će Beograd i Priština poštovati potpisane obaveze, te su poručili da će SAD nastaviti da daju prioritete ciljevima sažetim u tom dokumentu, a jedan od njih je moratorijum na aktivnosti u vezi sa statusom Kosova i Metohije koji ističe danas.

– Nadamo se da će naši partneri poštovati obaveze koje su prihvatili prošle godine u Vašingtonu – rekao je za Tanjug portparol Stejt departmenta i dodao da „Vašington nastavlja da podržava Kosovo, Srbiju i druge aktere u regionu na polju unapređenja političkih i ekonomskih reformi potrebnih za ostvarivanje cilja – članstva u EU“.

On je dodao da mnogi elementi Vašingtonskog sporazuma podržavaju te prioritete i širu viziju SAD za region, a tiču se energetske diverzifikacije, regionalne povezanosti, procesa pronalaženja i identifikacije nestalih, kao i poštovanja moratorijuma u vezi sa statusom Kosova i Metohije.

Portparol Stejt departmenta rekao je da SAD stoga ohrabruju obje strane da daju prioritet naporima za izgradnju političkog povjerenja ozbiljnim, suštinskim učešćem u dijalogu uz posredovanje EU.

– Podržavamo dijalog uz posredovanje EU i ohrabrujemo strane da se ponovo uključe u taj proces sa osećajem hitne potrebe rešavanja i tehničkih i političkih pitanja – naveo je portparol.

Danas se navršila godina dana od kada su predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer samoproglašenog Kosova Avdulah Hoti u Bijeloj kući sa tadašnjim predsjednikom SAD Donaldom Trampom potpisali Vašingtonski sporazum.

Sporazumom je, između ostalog, dogovoreno da Priština i Beograd na godinu dana obustave diplomatske aktivnosti u vezi sa statusom Kosova i Metohije.

Glavni naglasak ekonomskog dokumenta koji je imao 16 tačaka i dvije verzije bio je na osnivanju razvojnog fonda i otvaranju regionalne Međunarodne razvojne finansijske korporacije u Beogradu.

Neke od tačaka ticale su se izrade studije u vezi sa jezerom Gazivode, izgradnjom auto-puta Beograd-Priština, obnovom željezničkog saobraćaja, a data je i podrška inicijativi „mali Šengen“ – „Otvoreni Balkan“.