Suđenje Dodiku i Lukiću: Odgođeno saslušanje inspektora SIPA – odbrana zatražila dokumenta na ćirilici

38
Foto: Klix.ba

Na ročištu predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora „Službenog glasnika Republike Srpske“ Milošu Lukiću svoje dokaze iznosilo je Tužilaštvo BiH koje je imalo namjeru da se, umjesto policijskog inspektora Siniše Soldata, danas saslušaju dvojica inspektora Agencije za istrage i zaštitu Petar Đukić i Nikola Đukić, ali se odbrana usprotivila.

Pošto se odbrana usprotivila saslušanju ove dvojice svjedoka, njihovo saslušanje je odgođeno za naredno ročište koje će biti održano 13. novembra.

Ova dvojica svjedoka su vraćena sa današnjeg ročišta.

Tužilaštvo BiH je uložilo materijalne dokaze koji su uglavnom bili prepiska sa OHR-om, na šta je odbrana imala primjedbe, ističući da OHR nije potpisnik Dejtonskog sporazuma, te da se činjenice koje se odnose na Ustav BiH ne mogu tražiti od OHR-a.

Odbrana, a i sam Dodik iznijeli su i primjedbu na jezik i zatražili da se dokumenti dostavljaju i na ćirilici.

Tužilac Nedim Ćosić je rekao da je inspektor SIPA Siniša Soldat hospitalizovan i da ne može prisustvovati suđenju, te da su, umjesto njega, kao svjedoci pozvani Petar i Nikola Đukić.

On je naveo da će ova dvojica inspektora SIPA biti saslušana na iste okolnosti kao i Soldat.

Branilac predsjednika Srpske advokat Goran Bubić upitao je da li je Sudu dostavljena dokumentacija o nemogućnosti Soldata da dođe na ročište, te istakao da na ovu dvojica svjedoka imaju principijelan prigovor koji se tiče prakse Evropskog suda za ljudska prava, prema kojoj su policijske agencije u ovom slučaju na nivou BiH dio istrage.

– Ispada da Tužilaštvo saslušava samo sebe jer je SIPA dio istražnog tima – rekao je Bubić.

Advokat Miljkan Pucar istakao je da o zdravstvenom stanju Soldata nisu dostavljeni materijalni dokazi i da bi bilo korektno da se i Sudu i advokatima dostave dokazi o tome da li je zaista bolestan.

Pucar je ukazao da je ovdje riječ o nezakonitosti, jer su nezakoniti i dokazi koje predlaže Tužilaštvo i samo saslušanje inspektora SIPA koji su dio istražnog tima.

Tužilac je naveo da su konktaktirali predloženog svjedoka Soldata, ali da nije bio na radnom mjestu, te da zbog kratkog vremena nisu bili u prilici da pribave dokumentaciju o njegovom zdravstvenom stanju nego da su to saznali telefonom.

Sudija Sena Uzunović rekla je da Sud obavezuje Tužilaštvo da dostavi dokumentaciju svjedoka i upitala da li su dva predložena inspektora SIPA potpisnici dokaza, na šta je tužilac odgovorio potvrdno.

Konstatovano je da je opravdano da se ova dvojica svjedoka saslušaju, na šta su reagovali advokati odbrane, ističući da nisu spremni da saslušavaju dva svjedoka jer nisu znali i očekivali da će oni biti pozvani danas na saslušanje.

Zato je Sud BiH odlučio da njihovo saslušanje odgodi za naredno ročište 13. novembra.

Nakon toga, Tužilaštvo BiH je uložilo materijalne dokaze koji su se uglavnom odnosili na prepisku sa Kancelarijom visokog predstavnika (OHR).

Na tu konstataciju Bubić je uložio prigovor, ističući da ovi dopisi OHR-u ne mogu da se uzimaju u obzir, jer po Aneksu 10 visoki predstavnik može da tumači Dejtonski sporazum, a ne nikakvo osoblje niti pravna služba kojoj su upućivani dopisi.

– OHR nije potpisnik Dejtonskog sporazuma, nego su to tri strane, a te tri strane su BiH i oba entiteta – pojasnio je Bubić, ističući da visoki predstavnik nije svjedok Dejtonskog sporazuma niti njegov potpisnik.

Pucar je dodao da je nezakonito od OHR-a da potvrđuje nešto što ne bi trebao da radi.

Rasprava oko dokaza se u jednom trenutku pretvorila u varnice između Uzunovićeve, Dodika i advokata oko jezika.

Dodik je tražio da mu se materijali dostavljaju na ćirilici, da se i sa te strane može sumnjati u pravnu sigurnost i autentičnost prevoda, kao i njihovu sadržinu.

– Vidi se manipulacija Tužilaštva koje je tražilo da mu se iz OHR-a dostavljaju određeni dokumenti. Moramo imati potpisan dokument i svi prevodi moraju biti na ćirilici, to je moje ustavno pravo da tražim, jer drugi jezik ne razumijem – rekao je Dodik.

On je uputio i prigovor na primjedbe Uzunovićeve da nastoji odugovlačiti postupak, ističući da on nije taj koji odugovlači i da sa pravom može uložiti prigovor da je proces ubrzan.

Imajući u vidu da je Tužilaštvo ulagalo „dokaze“ koji su se uglavnom odnosili na prepisku sa OHR-om i visokim predstavnikom, Dodik je istakao da u ustavnom poretku BiH i svake normalne zemlje ne postoji mogućnost da se odlukama ukidaju zakoni.

– Samo onaj ko donosi zakon može da ga i ukine i BiH, takođe, ne može da prihvati situaciju da se odlukama zakoni poništavaju, čime se krše i Ustav i zakoni – istakao je Dodik.

Prihvaćeni su zahtjevi Dodika da mu materijali dostavljaju na ćirilici.

Naredno ročište biće održano 13. novembra u 13.00 časova.

Uzunovićeva je predložila da, osim tog termina, ročišta budu održana 20. i 27. novembra, na šta je prigovorio Bubić navodeći da 27. novembra ima ročište u drugom predmetu, pa je ostalo nejasno da li će tog datuma biti ročišta.