Tadić: Republika Srpska se bori za Ustavni sud u skladu sa Ustavom BiH

12
Foto: Screenshot

Savjetnik predsjednika Republike Srpske Ognjen Tadić poručio je da je jedna od stvari za koju se bori Republika Srpska ta da Ustavni sud BiH radi u skladu sa Ustavom, što najčešće nije bio slučaj.

– Postojalo je tumačenje da Ustavni sud radi ukoliko ima pet sudija i, naravno, čim se pročita Ustav BiH vidi se da Ustavni sud BiH ne može da vrši nadležnosti ako nema devet sudija u sastavu, što je u potpunosti demantovalo to da svugdje postoji mehanizam zaštite vitalnog nacionalnog interesa ili konstitutivnih naroda i entiteta – izjavio je Tadić u podkastu Srne.

On je naglasio da Ustavni sud BiH mora da zaustavi svoj rad kada se naruši ravnopravnost i Dejtonski mirovni sporazum.

– Ustavni sud BiH je zloupotrijebljen pogrešnim pristupom ovom sudu, zapravo je izručen političkom Sarajevu od Republike Srpske u ranijem periodu, gdje su naše sudije djelovali kao komentatori rada Suda u onom dijelu u kojem je bitan za Dejtonski sporazum i to je jednom moralo prestati – istakao je Tadić.

On je rekao da se pokazalo da su istinski neprijatelji BiH zapravo oni koji sjede u političkom Sarajevu.

Sarajevo slijedi uputstva Alije Izetbegovića

Tadić je naveo da se pred kraj rata vidjelo da takozvana Armija BiH nema snagu, te da su stranci ti koji su pomogli Bošnjacima da ostvare svoje ciljeve, istakavši da je raspodjela teritorije u odnosu 49:51 otvorio prostor za progon Srba.

– Tada imate jedan intervju Alije Izetbegovića koji kaže da je potpisao taj sporazum, a da je na onima koji su na terenu da dovedu situaciju u potpisano stanje, istakavši da nema drugog načina da protjera Karadžićeve Srbe. Plan im je da prave federaciju koja će biti jača od Republike Srpske, da će je nadvladati i protjerati ostatak Srba. Svakome je moralo biti jasno da je taj Izetbegovićev amanet najveća poruka neprijateljstva prema Dejtonskom mirovnom sporazumu – naglasio je Tadić.

On je naveo da je, koliko god da su se pretvarali u političkom Sarajevu da su za Dejtonski sporazum, na kraju istina isplivala – da je Republika Srpska ključna snaga koja je sve vrijeme čuvala mir i Dejton.

Tadić je napomenuo da su Srbi doživjeli velika stradanja u proteklom ratu i da je bilo tužno gledati kolone srpskog naroda koje su nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma napuštali svoje kuće koje su odbranili u ratu.

– Kako je vrijeme prolazilo političke institucije prihvatile su Dejtonski mirovni sporazum i u slovu, a često i u duhu. To prihvatanje u duhu danas je problem sa kojim se nosimo. To prihvatanje nikada nije bilo rezultat slobodne demokratske volje niti onoga za šta je taj narod glasao, nego je uvijek značilo nametanje i onoga što je potpisano u Dejtonu – rekao je Tadić.

On je poručio da je sve što je nametnutno osuđeno na rušenje i ne može postati trajno rješenje u BiH.

Za razgovor o budućnosti BiH je spreman onaj ko ima više argumenata

Tadić smatra da teško da će se Federacija BiH (FBiH) i njeni zvaničnici, te predstavnici bošnjačkih stranaka odazvati pozivu na dogovor o budućnosti BiH, jer su se izmijenile geopolitičke okolnosti i više nemaju snažnu podršku Zapada.

– Za dogovor je spremniji onaj ko bolje stoji. U Sarajevu se trude da Republika Srpska ima slabiju pregovaračku poziciju. Mi se u Republici Srpskoj trudimo da, prije bilo kakvih razgovora, imamo što više argumenata i aduta u našim rukama – izjavio je Tadić u podkastu Srne.

On je rekao da u Sarajevu, i kod Bošnjaka, postoji uvjerenje da pregovori nisu potrebni, istakavši da žele sprovesti u djelo samo ona rješenja koja idu u njihovu korist.

– Ne vidim ni nekakvu svrhu razgovora sa političkim Sarajevom. Ovdje će u njihovo ime pregovarati neko čiji će autoritet morati slušati, za razliku od Republike Srpske koja će pregovarati u svoje ime – istakao je Tadić.

Tadić kaže da Bošnjaci nade polažu u Kristijana Šmita, ali da on nije taj koji će na bilo kakav način oblikovati procese.

– Pregovori sa njim nemaju nikakvog smisla. On je osoba koja nema legalitet i legitimitet. Ko će pregovarati u njihovo ime, ili biti medijator, to ostaje da se vidi. To zavisi od geopolitičkih kretanja – rekao je Tadić.

Kada je riječ o geopolitičkim okolnostima, Tadić je naveo da Bošnjaci više ne mogu da predstave stvari u svoju korist čak ni pored velike želje, jer su se brojne zemlje okrenule vlastitim izazovima, ali i pojedine razumiju situaciju u BiH.

– Čak ni ambasador BiH u UN Zlatko Lagumdžija nije konsultacije u Savjetu bezbjednosti uspio predstaviti kao loš po Republiku Srsku. To je najpovoljniji sastanak još od onog trenutka kada je odbijena mogućnost da Šmit bude imenovan. Nešto se dešava – ukazao je Tadić.