
Predsjednik Odbora za standardizaciju srpskog jezika Sreto Tanasić je, povodom nastojanja da se Katedra za srbistiku na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru pretvori u „bošnjakistiku“ ili „bošnjakistiku sa srbistikom“, rekao za Srnu da bilo kakve „bošnjačke“ ili „bosanske“ studije ne mogu ići preko studija srpskog jezika.
Tanasić je rekao da nemaju šta pojedini Bošnjaci ili Bošnjačko nacionalno vijeće da se miješaju u studije srbistike, srpskog jezika i književnosti, te podsjetio da je Odbor za standardizaciju srpskog jezika ponovo uputilo dopis nadležnim institucijama u Srbiji, u kojem su izrazili protivljenje.
– Oni hoće broj časova bošnjačke književnosti i bošnjačkog jezika, odnosno „bosanskog“ kako ga oni nazivaju. Oni traže da se to, kako god da se zove, uvede paralelno na studijama srbistike, odnosno na srbistiku da se uvedu studije bošnjačkog jezika i književnosti, „bosanskog“ kako ga oni zovu – pojasnio je Tanasić.
Nemaju tu šta da utiču, naglasio je Tanasić, ni bošnjački lingvisti i stručnjaci književnosti, a pogotovo ne Bošnjačko nacionalno vijeće.
On je podsjetio da su prije nekoliko godina oni tražili posebnu katedru za „bosanski“ jezik, pa su se Odbor i druge srpske jezičke institucije tome usprotivili i pisali nadležnim institucijama u Srbiji, pa je tada odbačeno.
– Pošto država to tada nije odobrila, oni sada traže da uvedu „bosanske“ studije na studije srbistike… Nemoguće je da se na studiju srpskog jezika osniva neki studij drugog, istog tog jezika, ali pod drugim imenom. Prosto vrše pritisak na studije srbistike – istakao je Tanasić.
U dopisu, poslatom nadležnim državnim institucijama u Srbiji, Odbora za standardizaciju srpskog jezika ističe da uvođenja bilo kakvih studija „bošnjačkog/bosanskog“ jezika, nikako ne može ići preko studija srpskog.
U dopisu Nacionalnom prosvetnom savetu i Ministarstvu prosvete, povodom problema u vezi sa akreditacijom na Katedri za srbistiku na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru, Odbor za standardizaciju srpskog jezika izražava nadu da Srbija neće dozvoliti da se na ovom univerzitetu akredituje studijski program „bosanskog“ jezika na štetu srpske filologije.
– Cilj ovih studija je upravo da se legalizuje prekrajanje naučnih istina i prisvajanje srpske jezičke i kulturne baštine – navodi Odbor.
Među lingvistima, ali i u akademskoj zajednici i široj javnosti, strasti su se uzburkale kada je Bošnjačko nacionalno vijeće zatražilo da se „bošnjački jezik“ i „bošnjačka književnost“ uvedu u studije srpske književnosti i jezika na toj visokoškolskoj ustanovi.
Odbor, kao jezičko stručno tijelo, upozorava na nastojanja da se ta katedra pretvori u „bošnjakistiku“ ili „bošnjakistiku sa srbistikom“ i da su ta nastojanja praćena i grubim napadima pojedinaca i na Univerzitet i na Odbor za standardizaciju srpskog jezika i pojedine srbiste.
Odbor je izričitog stava da nije moguće u sadržaje srpskog jezika i književnosti uključivati iste sadržaje samo pod drugim imenom, niti je moguće praviti hibridni srbističko-bošnjački studijski program.
Ministarstvo i Nacionalni prosvetni savet, Odbor je podsjetio i na svoje odluke o pitanju statusa bosanskog ili bošnjačkog jezika koje su donijete 1998, pa 2015. godine.
U prvoj odluci koju su sastavili čuveni lingvsti Branislav Brborić, Ivan Klajn i Predrag Piper, navodi se da se za imenovanje trećeg jezika u BiH, uz srpski i hrvatski, u srpskom jezičkom standardu može preporučiti samo atribut bošnjački.
– Naziv jezika neophodno je uskladiti s imenom novopriznatog naroda – Bošnjaci. jer nema razloga da u srpskom jeziku ime tog naroda i ime tog jezika budu u raskoraku koji unosi zabunu i izaziva opravdanu zabrinutost – kaže se u odluci stručnjaka iz 1998. godine.
Kasnije, 2015. godine u spisima Odbora za standardizaciju srpskog jezika podrobno je obrazložen stav nauke da ne postoji poseban jezik Bošnjaka koji se razlikuje od srpskog.
– Razlika postoji samo u simboličlkom planu, u posebnom imenovanju – ukazali su iz Odbora.
Oni su dodali da je na osnovu Evropske povelje, ali i naučnih lingvističkih kriterijuma jasno da se ne mogu kao posebno studirati simbolički jezici, jer oni predstavljaju samo različita imena istog, u ovom slučaju srpskog standardnog jezika.
– Time bi bila nanesena neprocenjiva šteta i srpskom jeziku i srpskoj kulturi. Prihvatanjem programa „bosanskog jezika“ na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru, Srbija bi bila jedina zemlja na svetu gde bi se kao poseban studirao „bosanski jezik“ – upozorio je Odbor u dopisu.