
Sutrašnji koncert Marka Perkovića Tompsona u Zagrebu biće najuvjerljiviji dokaz opasnosti koju predstavlja iskrivljivanje istorije o Holokaustu, piše istoričar Efraim Zurof u tekstu za „Džerusalem post“.
U tekstu se podsjeća da je Tompson fanatični hrvatski nacionalista i velika pristalica ustaša i njihovog ozloglašenog terorističkog pokreta.
Zurof je podsjetio na upozorenje nedavno preminulog stručnjaka za Holokaust Jehude Bauera u vezi sa opasnostima koje nosi iskrivljivanje priče o Holokaustu, što je Bauer smatrao čak i štetnijim od poricanja Holokausta.
U tekstu se podsjeća da će Tompsonovom koncertu na Hipodromu u Zagrebu prisustvovati veliki broj ljudi, te da se očekuje do pola miliona njegovih obožavalaca.
– Perković je fanatični hrvatski nacionalista i velika pristalica ustaša, ozloglašenog terorističkog pokreta koji je tokom Drugog svjetskog rata upravljao NDH, koji je započeo tri genocidne kampanje – protiv Srba, Jevreja i Roma – i koji je ubio stotine hiljada nevinih žrtava na najokrutnije moguće načine, čime su šokirali čak i svoje njemačke nacističke pokrovitelje – ističe se u tekstu.
Zurof podsjeća da je čak i Edmund Glez fon Horštenau, nekadašnji njemački vojni ataše u Zagrebu, oštro kritikovao ustaške zločine. Fon Horštenau je upozoravao da bi takvi postupci mogli da dovedu do ustanka lokalnog srpskog stanovništva.
U daljem tekstu se napominje da su Tompsonovi koncerti zabranjeni u evropskim zemljama kao što su Holandija i Švajcarska.
Zurof piše da pojedini obožavaoci koji dolaze na Tompsonove koncerte dijele njegove stavove i nose ustaške kape i majice „Crne legije“, ustaške jedinice koja je počinila najstrašnije genocidne zločine u NDH i uglavnom se borila protiv jugoslovenskih partizana.
– Pojedine njegove pjesme posvećene su tragičnim ratnim dešavanjima devedesetih i pune su nacionalističkih konotacija. On svoju najpoznatiju pjesmu „Bojna Čavoglave“ počinje ustaškim pozdravom „Za dom spremni!“, što je analog nacističkom pozdravu „Zig hajl!“. Publika na njegovim koncertima glasno i sa entuzijazmom pjeva pjesmu „Jasenovac i Gradiška Stara“, koja slavi smrtonosne logore u NDH, kao i protagoniste Vjekoslava Maksa Luburića i njegove koljače, Juru Francetića, kao i samog lidera NDH Ante Pavelića i „Crnu legiju“ – navodi Zurof u tekstu.
Zurof dalje piše da su krvavi ratovi nakon raspada Jugoslavije devedesetih dodatno uticali na svijest mase u vezi sa ne tako davnom prošlošću, čime je ostavljen prostor za istorijski revizionizam.
– Tompson je bio jedan od najpriznatijih pjevača i promoter ratnih dejstava, a njegove pjesme su neodvojiv dio brojnih proslava uspjeha hrvatskih sportskih timova. S obzirom da je Hrvatska sada u dobrom položaju u EU, kao i u Šengenskoj i evrozoni – a od nedavno i predsjedavajuća Međunarodnog saveza za sjećanje na Holokaust – čovjek bi pomislio da će njihove vlasti pronaći način da zabrane Tompsonu da veliča lokalne masovne ubice – navodi se u tekstu.
Osim toga, nastavlja Zurof, Tompsonova verzija Drugog svjetskog rata krije ulogu Hrvata koji su se borili uz Srbe u partizanima protiv ustaša.
– Dostignuća lokalizovanja, izručenja i suđenja Andriji Artukoviću, ministru unutrašnjih poslova NDH, i Dinku Šakiću, komandantnu koncentracionog ustaškog logora Jasenovac, iz te perspektive se čine daleka i izblijedila – navodi Zurof.
On napominje da su žrtve, među kojima su i hrvatski antifašisti, likvidirane hladnim oružjem, uz sadizam bez presedana.
Zurof podsjeća da je genocidna kampanja protiv Srba vršena i u ruralnim područjima i jamama – Jadovno i Golubinka kod Prebilovaca – čak i prije formiranja koncentracionih i smrtonosnih logora, uz napomenu da su jedini logori za djecu u Evropi bili upravo u NDH.
– U logorima u Jastrebarskom i Sisku mučena su i otimana srpska djeca, za koju je bilo planirano da postanu savremeni janjičari. Jasenovac je postao simbol ustaške okrutnosti i izopačenosti, a jedna od ploča sa nazivima najužasnijih logora koje su izložene u Jad Vašemu posvećena je upravo tom logoru – ističe Zurof.
On napominje da je dodvoravanje okrutnim ustaškim masovnim ubicama gnusna uvreda za stotine hiljada nevinih žrtava NDH i njihovih porodica, kao i način da se sakrije istina, a masovne ubice pretvore u smjele heroje i uzore patriotizma.
– Takva verzija istorije NDH je klasičan slučaj užasnog iskrivljavanja, koje će, ako se ne opovrgne, spriječiti narode bivše Jugoslavije da ikada postignu trajno pomirenje – piše u tekstu.
Zurof je napisao da „neobičan i jedinstven događaj“ kao što je Tompsonov koncert svakako zahtijeva sociološku, multidisciplinarnu analizu.
– Pojedini regionalni analitičari takođe povezuju ovaj koncert sa lokalnim izborima. Očekuje se da će istoričari i sveštenstvo takođe zauzeti svoje mjesto u debati – dodaje Zurof.
„Džerusalem post“ piše da je u pisanju teksta Zurofu pomogao Aleksandar Nikolić, počasni konzul Republike Srbije u Izraelu.
Zurof je igrao važnu ulogu u pronalaženju i izvođenju pred lice pravde Dinka Šakića, komandanta Jasenovca.