
Piše: Rajko Vasić
Od toga zavisi opstanak Republike Srpske i Srba.
Politički Srbi, i što širi krug svakodnevnih ljudi, mora da se upozna sa nekoliko temeljnih činjenica, da ih shvati i da se po njima počne ponašati gdjegod je to realno zavisno od njih.
Republika Srpska je iz rata raspada izašla kao država. U Dejton je otišla kao država. U Dejtonu je međunarodno priznata kao država i uvrštena u Sporazum, Ustav i „BiH“. Druga dva naroda, koja su ratovala protiv Srba sa ciljem da ih istrijebe, nisu otišli u Dejton sa državom i nisu se vratili sa državom.
Republika Srpska je „ostavljena“ u „BiH“, ne zbog mira, ne zbog demokratije, ne zbog ravnopravnosti tri konstitutivna naroda… Ostavljena je da bi se eliminisala u miru pošto to nisu uspjeli u ratu. Ostavljena je da se u miru eliminišu Srbi, pošto nisu pristali na kninski scenario Zapada, Zagreba i Beograda.
„BiH“ je stvorena, sklopljena, sastavljena, ne da bude država, ne da bude zajednica neke ravnopravnosti, ne da bude muslimanska, islamska republika, ne da bude članica EU… Stvorena je da bude teritorija koja će zapadu služiti protiv Rusije. I koja u tome neće praviti nikakve smetnje.
Beograd, Milošević, nikad nije istinski, nacionalno, bratski, srpski, podržavao Republiku Srpsku. Isto je i danas.
„BiH“ nikad nije bila cilj. Uvijek je bila sredstvo. Muslimanima, za islamsku državu. Zato su u ratu čistili Hrvate, a ne samo Srbe. Zato su poslije rata politički uništavali Hrvate, a ne samo Republiku Srpsku. Zapadu, za poklapanje teritorije NATO paktom.
Ustav BiH ne obezbjeđuje ravnopravnost dvije nacije i jedne vjere. Ni tri vjere. Ustav BiH nema nikakve veze sa „BiH“. Ustav BiH je oktroisani ustav. To nema nigdje u Evropi.
Sljedstveno, ne postoje tri konstitutivna naroda. Ni u praksi ni u Ustavu. Srbi su prisilno sastavljeni sa Federacijom. U Ustavu je naznačeno da se „BiH“ sastoji, sastoji… Srbi imaju svoj ustav i svoju državu i u njoj svoju konstitutivnost. Ne treba im nikakva beihakonstitutivnost.
Svi ti procesi, trendovi i činjenice, koncentrišu se sada u terorističko ustavno djelovanje nepoznate individue koji se poslan ovdje od nepoznate međunarodne institucije. Njegovo jedino usmjerenje je poništenje Republike Srpske.
Ništa se, dakle, od svih tih procesa, trendova i činjenica, neće promijeniti.
Srbi i Srpska treba da iz svoje političke i svakodnevne glave izbace „BiH“. Od toga nema ništa. BiH nije moguća i niko je neće.
Potrebno je raditi na samostalnosti Srpske. To može trajati decenijama. Ali se odustati ne smije.