Usvojen set zakona o povećanju plata

12
Foto: @Vlada_Srpske/X

Vlada Republike Srpske usvojila je danas set izmjena i dopuna zakona kojima je predviđeno povećanje plata budžetskim korisnicima za pet odsto od 1. aprila.

Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović rekla je na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade da je za ovo povećanje u budžetu neophodno 68.350.000 KM.

Ona je navela da će za povećanje plata u visokom obrazovanju biti izdvojeno 4.700.000 KM, za osnovno i srednje obrazovanje, kulturu i đački standard potrebno je obezbijediti 21.350.000 KM.

Kada je riječ o pravosuđu, ovim povećanjem nisu obuhvaćeni sudije i tužioci, kojima su plate već povećane od 1. januara, već samo osoblje koje radi u pravosuđu i za to je potrebno 4.230.000 KM.

U MUP-u se, kaže, ne povećavaju se plate za policiji i ovlaštena čice, već za lica koja rade u policiji, a nemaju ovlaštenje za deset odsto i za to nam je potrebno 3.370.000 KM.

Kada je riječ o organima uprave predviđeno je povećanje za pet odsto i za to potrebno 7.000.000 KM, javne službe 4.500.000 KM.

Za zdravstvo, koje nije budžetski korisnik, predviđeno je povećanje plata od pet odosto i za to je potrebno 23.200.000 KM.

– Analiziranjem prihoda i mogućnosti zdravstva da iznese ovo povećanje, došli smo do zaključka da to nije moguće, pa budžet to preuzima na sebe – rekla je Vidovićeva.

Ona je napomenula je da će kod zdravstva od avgusta biti definisan dodatak koji će biti isplaćivan medicinskim radnicima svaki mjesec.

– Ovo smo definisali do kraja godine, a kako će se dalje kretati stanje zavisi od prihoda, stanja privrede, ekonomskih pokazatelja, uticaja na Bliskom istoku. Sve ćemo pratiti i u skladu sa tim korigovati određene stvari – rekla je Vidovićeva.

Minić: Vlada izdvaja 68.350.000 KM

Premijer Republike Srpske Savo Minić izjavio je danas da bi budžetskim korisnicima plata trebalo da bude povećana za pet odsto, te da Vlada u te svrhe izdvaja 68.350.000 KM.

– Sve što Vlada može trenutno da uradi, učinićemo. Možda pojedinačan iznos od 60 ili 70 KM nije puno, ali ukupan iznos za Vladu je 68.350.000 KM mjesečno i to nije malo – rekao je Minić nakon sastanka sa predstavnicima reprezentativnih sindikata u Srpskoj.

Minić je napomenuo da je to prvo povećanje u ovoj godini, te da će razgovori o ovoj temi biti nastavljeni, kao i da nije saglasan sa Sindikatom da to neće imati efekta.

Predstavnici sindikata su saopštili da nisu zadovoljni povećanjem plata od pet odsto već da traže da to bude 10 odsto.

Sastanku su prisustvovali predstavnici Saveza sindikata, Sindikata uprave, Sindikata lokalne samouprave, uprave i javnih službi, Sindikata obrazovanja, nauke i kulture, Sindikata pravosuđa, Sindikata zdravstva i socijalne zaštite, Sindikata radnika MUP-a, Strukovnog sindikata doktora medicine, Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara.