Asadova supruga Asma zatražila razvod da bi otišla u London iz Moskve

18
Foto: Miguel Medina/AFP

Supruga svrgnutog predsjednika Sirije Bašara al-Asada, Asma, zatražila je razvod da bi otišla u London nezadovoljna uslovima boravka u Moskvi gdje je porodica zatražila azil. Asma al-Asad, koja ima i britansko državljanstvo, obratila se ruskim sudovima i zatražila specijalnu dozvolu da napusti Moskvu.

Međutim, tvrdi se da je zahtjev još u fazi procjene i da su Bašaru al-Asadu, iako je prihvaćen njegov zahtjev za azil u Rusiji, nametnuta ozbiljna ograničenja, javlja CNN Turk.

Asadu je strogo zabranjeno da napušta Moskvu ili vrši bilo kakvu političku aktivnost. Pored toga, ruske vlasti su mu zamrzle pristup imovini i finansijskim resursima. Zahtjev za azil brata Bašara al-Asada, Mahira Asada, još se razmatra.

Asad se nalazi u Moskvi gdje je njemu i njegovoj porodici pružen azil, nakon bjekstva iz Sirije gdje su kontrolu preuzele sirijske pobunjeničke snage. Asma Asad ima i britansko državljanstvo pošto je rođena u zapadnom Londonu, gdje joj roditelji još uvijek žive.

Otac joj je kardiolog, a majka je radila u Ambasadi Sirije u Londonu. Školovala se u privatnoj školi, studirala je računarstvo na prestižnom Kraljevskom koledžu u Londonu, a kasnije je postala investiciona bankarka.

U Londonu je upoznala Bašara al-Asada, koji je završio medicinu u Damasku, a u Londonu je bio na specijalizicaiji iz oftalmologije. Asma se preselila u Siriju 2000. godine kada se i udala za Asada, samo nekoliko mjeseci nakon što je na mjestu predsjednika naslijedio oca Hafeza al-Asada. Imaju troje odrasle djece – dva sina i ćerku.

Zapadni mediji pisali su da su mnoge diplomate, političari i novinari tokom 2000-ih godina dozvolili da budu „prevareni njenim britanskim manirima“, pa je tako Asma al-Asad postala pravi simbol nade za Siriju. Prema pisanju Dojče velea, ona je bila toliko dopadljiva da su je čak upoređivali sa princezom Dajanom.

Međutim, nezadovoljstvo režimom u Siriji kulminiralo je 2011. godine kada je izbio građanski rat, koji je doveo i do brutalnih prijetnji, mučenja i hapšenja svih onih koji su htjeli da stanu na put Asadovom režimu.

Kako je njena uloga u Asadovoj vlasti rasla, rušila se slika o Asmi al-Asad kao modernoj, progresivnoj ženi. Prvobitno je bila kritikovana zbog ćutanja tokom početka ustanka, međutim naišla je na još veće negodovanje naroda nakon što je za Tajms dala izjavu u kojoj je stala na stranu svog muža.

– Predsjednik je predsjednik zemlje i ja ga kao prva dama podržavam u toj ulozi – navela je u izjavi u kojoj je opisala i njenu kontinuiranu podršku dobrotvornim organizacijama i ruralnom razvoju.

Početkom 2012. godine objavljene su informacije da je Asma al-Asad podržala vojnu akciju u Homsu gdje je poginulo nekoliko civila. Ti navodi izazvali su dodatne kontroverze, što je kulminiralo odlukom Evropske unije da zamrzne njenu imovinu i zabrani joj ulazak u mnoge zemlje.

Ona je bila na meti sankcija, ne samo kao prva dama Sirije, već i kao „jedan od najvećih sirijskih ratnih profitera“, kako ju je opisalo američko Ministarstvo finansija. Njeno bogatstvo procjenjuje se na oko milijardu dolara.

Kada je i javno počela da iskazuje potpunu lojalnost sirijskoj vladi, laskava titula „sirijske princeze Dajane“ promijenila se u „prvu damu iz pakla“. Iako su mnogi u Velikoj Britaniji tražili da joj se oduzme britansko državljanstvo, to se nije dogodilo i, i dalje, dozvoljeno joj je da legalno uđe u rodnu zemlju.