Autogol presudio – Hrvatska na Mundijalu, Rusi u baražu!

95

Fudbalska reprezentacija Hrvatske pobijedila je Rusiju 1:0 (0:0), u posljednjem meču grupe H i plasirala se direktno na Svjetsko prvenstvo u Kataru.

Hrvatska je autogolom Kudrijašova u 81. minutu pobijedila Rusiju u direktnom duelu za plasman u Katar i otišla na Mundijal koji će se igrati 2022. godine.

Rusija nije uspijela da preživi na Poljudu, gdje se grčevito branila cijelu utakmicu, pa će morati da put u Katar traže kroz baraž.

Hrvati su dominirali u prvom poluvremenu – Rusi su imali 28% posjed lopte u prvih 45 minuta i nisu imali nijedan šut ka golu.

Agresivno je krenuo domaćin, nošen sjajnom atmosferom u Splitu i odmah su stvorili nekoliko dobrih prilika.

Pokušao je prvo Perišić u šestom minutu poslije sjajnog driblinga, ali je to lako odbranio golman Safonov, a onda se istakao i u devetom minutu.

Juranović je uputio savršen centaršut na deset metara od gola, Kramarić je ostao usamljen i gađao glavom, ali direktno u Safonova po sred gola.

Slika je bila jasna – Hrvati su napadali, Rusi su se sa svim igračima branili iza lopte i čekali kontre. Kada su mogli, slali su duge lopte na Smolova, koji je pokušavao da se zagradi, primi i zadrži loptu i možda otvori brži napad.

Brozović je u 24. minutu gađao sa 20 metara u gornji lijevi ugao, nakon što je Safonov boksovao loptu, ali je ona otišla tik pored lijeve stative.

Tri minuta kasnije Safonov brani jedan solidan pokušaj Brozovića, pa u 32. brani šut Juranovića, koji je iskosa sa desne strane pokušao da ga iznenadi.

Na kraju je Safonov pokazao da mu je samopouzdanje na najvišem mogućem nivou, pošto je u svom petercu driblao Perišića, kada je dobio nezgodnu loptu pozadi i fintirao ispucavanje.

Na poluvremenu je bilo 0:0, a Hrvati su u drugo poluvreme ušli agresivno i u prvih pet minuta su imali najveću šansu na utakmici.

Pašalić je u 47. minutu ostao usamljen na petercu, gađao glavom, ali je fantastični Safonov i to odbranio.

Rusi su nekako preživjeli sve te napade u prvih pet minuta drugog poluvremena, a uslovi za igru su bili katastrofalni – kiša je padala cijeli dan u Splitu i teren se natopio, nisu mogla dobro da se igraju dodavanja po zemlji, lopta se zaustavljala, igrači su se teško kretali…

Pokušavali su Hrvati sa distance – gađali su Brozović, Perišić, Kramarić, ali je sve to išlo pored gola.

Selektor Rusije napravio je tri promjene i izveo dva ofanzivna igrača i ubacio još jednog vezistu i još jednog štopera, dok je Dalić promijenio beka za krila, krilo za špica i još jednog ofanzivca umjesto veziste.

Sve karte je bacio u napad Dalić i u posljednjih 10 minuta je Hrvatska krenula na sve ili ništa, nisu imali više šta da čekaju.

I onda u 81. minutu katastrofa Rusije.

Poslije centaršuta sa lijeve strane, Kudrijašov se spetljao u petercu, lopta ga je pogodila u cevanicu i ušla u gol, pa je Hrvatska povela autogolom defanzivca Rusije.

Hrvatska je sačuvala prednost i otišla na Svjetsko prvenstvo.