
Srpski član i predsjedavajuća BiH Željka Cvijanović istakla je da Republika Srpska uvijek pruža ruku za dogovor, demokratski dijalog, uz uvažavanja Ustava, ali da ne zna da li su Bošnjaci u stanju da se odreknu „dobrih usluga“ jednog ambasadora koji će im govoriti šta treba da rade.
– Nikad nismo povukli ruku i rekli da nećemo da pričamo. Sigurna sam da će ljudi koji predstavljaju hrvatski korpus biti raspoloženi da razgovaraju i pokazali su to, ali nisam sigurna šta se dešava sa bošnjačkim korpusom – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je navela da ne zna da li su u stanju da se odreknu neizabranog stranca koji umjesto njih, izabranih predstavnika, donosi ili mijenja zakon.
– Što se tiče Republike Srpske uvijek smo bili za to da se devijacije isprave, da se vratimo normalnim razgovorima, da to bude demokratski ambijent, uz puno uvažavanje svakoga ko god je s druge strane stola – rekla je Cvijanovićeva za RTRS.
Ona je naglasila da su u BiH mnogi upali u zamku da mrze zato što su ih podgrijavali razni strani diplomati, umjesto da su rekli – „sjedite ljudi, dogovorite se, sve što je vaš domaći dogovor mi ćemo podržati“.
– Ako je u interesu da je BiH mirna i stabilna onda svako treba da podržava dogovor. Njima u Sarajevu stranci služe samo za okršaj sa Republikom Srpskom – naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je navela da partnerstvo na nivou BiH može opstati ako domaći lideri budu ti koji donose odluke, ali ne ako to budu stranci koji svakodnevno govore šta se može, šta ne može.
– Ako nema mržnje, onda može. Sve što se dešava u BiH, ne bi se dešavalo da nije bilo intervencije stranaca, da smo pušteni da svoj ustavan život vodimo na ustavan način, a to znači da institucije funkcionišu u skladu sa Ustavom i kroz gradnju povjerenja – navela je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je rekla da je ovdje konstantan pritisak zbog stranca koji je sebi dao prava da mijenja Ustav i zakon, i to na način kako odgovora jednom od tri naroda.
– To znači da ne radite dobro BiH. Zar mislite da će druga dva naroda to prihvatiti. Mi zato i jesmo dobijali sankcije, zato što smo se suprostavili njihovom konceptu da promijene zemlju i naprave je drugačijom od one na koju smo dali saglasnost – rekla je Cvijanovićeva.
Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH smatra da BiH i dalje treba da se kreće ka članstvu u EU, ali da EU mora mijenjati svoje pristupe.
– Mi nismo divljaci koji se ne znaju ponašati i potrebno je da mijenjaju odnos prema nama. Svako pitanje koje je postavljeno pred nas mora da bude dio pregovora, jer kad otvarate ta poglavlja, morate doći do te oblasti ponovo, a od nas se traži da nešto uradimo unaprijed. Zbog toga mislim da prvo moraju znati šta će s nama – napomenula je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da su krivična djela ono što su radili visoki predstavnici u BiH, s aspekta međunarodnog i domaćeg prava, jer su radili stvari koje im nisu dozvoljene.
– Mnogo je u Evropi političkih aktera koji shvataju da su ovdje stvari nakaradno postavljene, da se moraju ispravljati nepravde, da se mora vratiti demokratija u institucije – navela je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da prostor zapadnog Balkana EU može da ponudi više od 20 miliona stanovnika, što znači veće tržište, mnogo resursa u energetskom sektoru, koji su potencijalna mjesta za ulaganje, sposobne radnike, obrazovane mlade…
– U EU su mnogi gori od nas po upravljanju javnim sredstvima, javnoj upravi, pravosuđu… – rekla je Cvijanovićeva.