
Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović ocijenila je da proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika pred Sudom BiH predstavlja suđenje Ustavu BiH i samoj BiH.
Cvijanovićeva je novinarima u Sarajevu izjavila da su proces protiv Dodika i vršioca dužnosti direktora „Službenog glasnika“ Miloša Lukića pokrenuli oni koji ne žele dobro BiH i koji misle da se može učiniti sve silom, a ne na zakonom propisan način.
Ona je, nakon odgađanja današnjeg ročišta protiv Dodika i Lukića, navela da se poslije prve rečenice koja se čula u sudnici da je predsjednik Republike Srpske optužen za nepoštovane odluka Kristijana Šmita, kojeg oni zovu visoki predstavnik, čovjek navede na razmišljanje da li je tako nešto moguće!?
– Mislim da je Srpska sa svojim predstavnicima u republičkim institucijama i u zajedničkim organima BiH u suštini jedini politički element u okviru BiH koji stoji na braniku demokratije i demokratičnosti principa u kojim mora da postoji odgovornost domaćih institucija, da su izabrane na izborima, da su odgovorne svojim građanima, a ne nekom namjesniku, pogotovo ako, kao Šmit, nije prošao proceduru propisanu međunarodnim pravom i Dejtonskim sporazumom – naglasila je Cvijanovićeva.
Da je Šmit i prošao propisanu proceduru, ističe Cvijanovićeva, Dejtonski sporazum i Aneks 10 nisu mu dali pravo da nameće zakone, donosi odluke u kojima će mijenjati sistem, pa ni da suspenduje ustav, kao što je urađeno u Federaciji BiH (FBiH), kada je na 24 časa to učinio visoki predstavnik da bi formirao vlast.
– Nije mu dato pravo da mijenja krivični zakon da bi rekao da onaj ko njega ne poštuje odlazi u zatvor i da se provuče kroz ovo suđenje. Smatram da mi ovdje ulazimo u rasplet kada je u pitanju BiH, zato što ovo jeste suđenje Ustavu BiH i BiH, duboko sam u to ubijeđena – istakla je Cvijanovićeva.
Ona je podsjetila i da su i ranije visoki predstavnici, koji su bili legalni, jer su bar prošli potrebne procedure, djelovali izvan svog mandata radeći određene stvari, na šta je Republike Srpska ukazivala.
– Oni su onda perfidno prebacili tu vrstu poslova na Ustavni sud BiH koji je počeo da produkuje razne odluke kojim u suštini nije štitio Ustav, već mijenjao ustavni sistem u okviru BiH, čineći sa pravnog aspekta nedopustivo djelo – pojasnila je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je dodala da je nakon toga uslijedila druga faza u kojoj Šmit, za kojeg svi na svijetu znaju da nije ni legalan, ni legitiman, taj proces prebacio na Sud i Tužilaštvo BiH kako ne bi smijenio nekoga ko je demokratski izabran.
Prema njenim riječima, Šmit je to učinio zloupotrebljavajući pravosudne institucije za politički obračun sa onima koji mu ukazuju da nema pravo da se ponaša kako se ponašao u proteklom periodu.
– Sigurna sam da ovdje ishod mora da bude dobar, a ne onakav kakav su oni namijenili. Koliko će biti dobar cijeniće naši građani. U pitanju je politički obračun jer vi kažete da ako mene ne poštujete, idete u zatvor. Ako uradite nešto za šta vam je Ustav dao za obavezu, onda ste neko koga treba provući kroz sudnice i ostale stvari – istakla je Cvijanovićeva.
Ona je upozorila i da je to onda poruka svim budućim funkcionerima ove zemlje da ne smiju misliti svojom glavom, konsultovati Ustav i poštovati zakone, osim onda kada im to nametne Kristijan Šmit ili neki ambasador.
– Ako je to rješenje, onda mi putujemo prema beznađu. Dakle, mislim da će ovda zemlja imati snage da se izvuče iz ralja u kojima se nalazi sada i da će se vratiti sebi i svojim narodima, sistemu i demokratiji – poručila je srpski član Predsjedništva.
Ročište u predmetu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora „Službenog glasnika“ Miloša Lukića odgođeno je danas pred Sudom BiH nakon što je odbijen zahtjev advokatskog tima odbrane da ovaj predmet bude prebačen u nadležni sud u Banjaluci.
Odbrana je na ovu odluku najavila žalbu, a postupak će biti nastavljen zavisno od odluke Apelacionog vijeća.
Pred Sudom BiH za danas je bilo zakazano ročište u predmetu protiv Dodika i Lukića po optužnici za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.
Dodik i Lukić su 16. oktobra na ročištu u Sudu BiH rekli da ne razumiju optužnicu, nakon čega je konstatovano da su se optuženi izjasnili da nisu krivi.