
Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović zahvalila je Memorijalnom centru Republike Srpske na najvećoj bazi snimljenih svjedočanstava o stradanju srpskog naroda na prostoru bivše Jugoslavije, velikom poduhvatu koji predstavlja veliku odgovornost i obavezu.
– Ovo jeste i memorijalni i dokumentacioni centar, lični, porodični i istorijski podsjetnik. Dug prema Republici Srpskoj, vrijedan pažnje i podrške – rekla je Cvijanovićeva na svečanoj akademiji Memorijalnog centra.
Ona je zahvalila institucijama Republike Srpske koje su pomogle rad Memorijalnog centra.
– Sa posebnom zahvalnošću trebamo posmatrati entuzijazam mladih koji su odlučili da otvarajući vrata prošlosti ustavri otvore i vrata budućnosti – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da teška svjedočanstva svima daju obavezu da razumiju da je Republika Srpska njihova jedina kuća.

Baza Memorijalnog centra sadrži 1.500 snimljenih svjedočanstava i predstavlja jedinstven epicentar društvenog, naučnog i institucionalnog saznanja o stradanju srpskog naroda kroz snimljena svjedočanstva članova porodica poginulih i nestalih civila i vojnika Odbrambeno-otadžbinskog rata, kao i svih onih koji svojom sudbinom svjedoče o srpskom stradanju i borbi.
Ova baza obuhvata svjedočanstva sa prostora Republike Srpske, BiH, Srbije, naročito sa teritorije Kosova i Metohije, nekadašnje Republike Srpske Krajine i Hrvatske, kao i svjedočanstva o genocidu nad Srbima u NDH tokom Drugog svjetskog rata.














































