
Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović poručila je danas da Srpska, razvijajući se i radeći na svojoj budućnosti, nikada ne smije zaboraviti da su njeni temelji postavljeni na vrijednostima i idealima iz Drugog svjetskog rata – slobode i prava ljudi da žive u slobodi, da je njeguju i čuvaju.
Cvijanovićeva je naglasila da je obaveza svih da se sa pažnjom i dužnim poštovanjem odnose prema onima koji su tada dali živote i učestvovali u Narodnooslobodilačkoj borbi.
– Temelji te borbe su bili sve ono što nas je dovelo do slobode u kojoj i danas uživamo – rekla je Cvijanovićeva novinarima na Banj brdu kod Banjaluke obilježavanju Dana ustanka protiv fašizma.

Tomo Landeka, koji je učestvovao u borbi protiv fašizma u Drugom svjetskom ratu, rekao je da je sloboda bila glavni cilj krajiških boraca koji su se borili goloruki, ali su bili hrabri i odani svom narodu.
Predsjednik banjalučkog SUBNOR-a Vladimir Đuran podsjetio je da je upravo na Banj brdu, gdje je bilo sjedište Pokrajinskog komiteta Komunističke partije Jugoslavije (KPJ) za BiH, donesena odluka o dizanju ustanka, i to 26 dana prije odluke Centralnog komiteta KPJ.
Predsjednik SUBNOR-a Crne Gore Radojica Radojević kaže da Banjaluka nikada nije izostala ni iz jedne slobodarske bitke i da danas obilježava jedan od najsvjetlijih datuma u istoriji ovog kraja.
Sekretar beogradskog SUBNOR-a Vesna Bojić Rovčanin ocijenila je da cilj antifašističke borbe u Drugom svjetskom ratu bio da ostanu svoji na svome, da budu slobodni, u čemu su i uspjeli.
Savjetnik gradonačelnika Banjaluke Mirna Banjac rekla je da je velika i sveta žrtva data u prošlosti, bez koje danas ne bi bilo ni nas i da je najmanje što možemo da uradimo jeste da njegujemo kulturu sjećanja.
Srpski ustanici u Drugom svjetskom ratu zauzeli su Drvar i Grahovo u borbi koju su poveli protiv ustaša i njemačkih okupatora. Napad na Drvar je u vrijeme postojanja SFR Jugoslavije proslavljan kao dan ustanka naroda BiH.