Deklaracija Svesrpskog sabora izvanredna osnova za brže podizanje statusa srpskog jezika i ćirilice

7
Foto: Engin Akyurt/Pexels

Odbor za standardizaciju srpskog jezika ocijenio je da usvojena Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda predstavlja izvanrednu osnovu za osmišljavanje i sprovođenje srpske jezičke politike koja bi vodila bržem podizanju statusa srpskog jezika i ćirilice na nivo koji im kao bitnim identitetskim znacima pripada.

Na redovnoj godišnjoj sjednici Odbora koja je održana juče naglašeno je da se Deklaracija mora shvatati kao obavezujuća za sve državne organe, kako bi u saradnji sa jezičkom strukom, Odborom i Savetom za srpski jezik prije svega, radili na ispunjavanju zadataka koji proizilaze iz Deklaracije, kao i da treba redovno sagledavati šta je istinski urađeno na tom planu.

Predsjednik Odbora profesor doktor Sreto Tanasić, koji je i dopisni član Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske, podnio je izvještaj o radu Odbora sa osvrtom na aktuelnu jezičku situaciju u Srbiji i na srpskom jezičkom prostoru, saopšteno je iz Odbora za standardizaciju srpskog jezika.

Tanasić je podsjetio da je u 2023. godini osnovan Savet za srpski jezik pri Vladi Srbije, u kome natpolovičnu većinu čine članovi Odbora, a takođe i istovjetno tijelo pri Vladi Republike Srpske.

Više članova Odbora govorilo je o problemima u vezi sa jezičkom situacijom u Srbiji i o krupnim pitanjima vezanim za jezik i ćirilicu koje bi trebalo ubrzano rješavati u saradnji sa državom.

Govorilo se i o jezičkoj situaciji na drugim stranama srpskog jezičkog i nacionalnog prostora, posebno u Crnoj Gori i Republici Srpskoj i BiH.

Jednoglasno je zaključeno da bi, i pored svih teškoća i ponekad nerazumijevanja s kojim se susreće, jezičke prilike bile mnogo nepovoljnije da nema Odbora za standardizaciju srpskog jezika.

O tome najbolje govori činjenica da su mnoge odluke koje je država donosila u oblasti jezika bez konsultacija sa Odborom ili ne uvažavajući njegove preporuke štetne i sa teško popravljivim posljedicama.

Na osnovu izvještaja i rasprave utvrđeni su i elementi za plan rada Odbora za standardizaciju srpskog jezika u 2025. godini, a dogovoreno je da se sljedeća redovna sjednica Odbora održi početkom sljedeće godine.