Đoković poslije drame sa Cicipasom zakazao finalni spektakl protiv Nadala

23

Najbolji teniser svijeta Novak Đoković plasirao se u finale Rolan Garosa, poslije dramatične pobjede nad Stefanosom Cicipasom. Đoković i Cicipas odigrali su duel u pet setova koji je trajao skoro četiri sata, a Novak je izašao kao pobjednik rezultatom 6:3, 6:2, 5:7, 4:6, 6:1. Prvi reket planete zakazao je spektakl u nedjeljnom finalu, pošto će se za trofej boriti sa velikim rivalom Rafaelom Nadalom.

Šampion iz 2016. godine došao je do svog 27. finala na grend slemovima, petog u Parizu, ali je malo nedostajalo da bez istog ostane, uprkos vođstvu od 2-0 u setovima.

Na startu meča je Đoković spasao četiri brejk prilike i to je nekako odredilo tok prva dva seta. Već u sljedećem gemu je kaznio promašaje oduzimanje Cicipasovog servisa i preuzeo rezultatsku kontrolu.

Ipak, Grk je odgovorio agresivnom igrom i usledio je niz gemova u kojima je imao brejk prilike i sve ih je Srbin neutralisao.

Došao je do vođstva u setovima nakon nešto više od 40 minuta, da bi se isti scenario ponovio u drugom. Pošto se nekoliko puta izvukao, u petom gemu je na neverovatan način oduzeo servis Stefanosu i zadao mu bolan udarac.

Sjajnom defanzivom je tada potpuno razoružao šestog igrača sveta i potom rutinski došao na korak do trijumfa.

Imao je brejk viška u finišu trećeg, u gemu u kojem je servirao čak i meč loptu, prije nego što su kola krenula nizbrdo nevjerovatnom brzinom.

Situacija na terenu se potpuno preokrenula, Cicipas je postao agresivniji igrač na terenu i počeo da koristi svoje šanse, dok je Novak ušao u seriju promašaja. „Momentum“ je prešao na stranu Grka i smanjio je na 2-1.

Poslije razmijenjenog po jednog brejka na startu četvrtog seta, osvajač 17 grend slemova je propustio 10 prilika da brejkne rivala, pa je kazna bila surova – Cicipas je izborio peti set.

Šesti igrač na ATP rang-listi je u tom dijelu igre osjetio bolove u lijevom kvadricepsu, pa je na fizičkom planu mnogo popustio. Novak je to iskoristio, protutnjao kroz peti set i završio posao za nešto manje od četiri sata.

Sada će imati zadatak da se fizički i psihički oporavi za finale, u kojem će imati najteži mogući zadatak – duel sa velikim rivalom Rafaelom Nadalom.

Nadal je prethodno maksimalnim rezultatom eliminisao Argentinca Dijega Švarcmana.

Biće to 56. epizoda najvećeg rivalstva u istoriji „bijelog sporta“, a Đoković trenutno vodi 29-26 u pobjedama. Posljednji put su se sastali u januaru na ATP kupu, kada je srpski šampion bio bolji u dva seta (6:2, 7:6 (7-4)).

„Bik sa Majorke“ brani titulu i ima mnogo više pobjeda na Rolan Garosu, ali je njihov posljednji okršaj na pariskoj šljaci, još davne 2015, pripao Đokoviću sa ubjedljivih 7:5, 6:3, 6:1.

Jasno je da nam slijedi spektakl u nedjelju od 15 časova.

Rolan Garos igra se za nagradni fond od 38.000.000 evra.

Đoković: Ovo je psihološki jako značajno za mene

Izvještaču RTS-a Vladimiru Baniću Đoković je poslije meča rekao da i sam zna da je mogao mnogo ranije da završi meč, ali i da je način na koji je došao do trijumfa psihološki jako značajan za njega. Što se povrede tiče, rekao je da je ona prošlost.

Sa tribina je ovo izgledalo da je neizvjestan meč. Međutim, u posljednjem setu se vidjelo ko ima glavnu reč. Cicipas možda igra sezonu karijere. Pokazao je da traži put među velikima. Novače, tvoji utisci poslije meča?

Mogao je mnogo ranije da se završi meč. Znam ja to, znaju svi koji su gledali. Imao sam kontrolu, vodio 2:0 u setovima i držao stvari u svojim rukama na neki način i sudbinu ovog meča. Imao sam servis za meč, 5:4, meč lopta, malo je izašla bekend paralela.

Dobro takve stvari se dešavaju. S druge strane jako mi je drago. Mislim da je ovo psihološki jako značajno za mene da dobijem u pet setova, iako sam vodio 2:0 pa izgubio dva seta. Inače u četvrtom sam imao puno, puno prilika da ga brejknem, nisam u tome uspio.

On je odigrao dobro, strpljivije u nekim bitnim trenucima u trećem i četvrtom. Ali ono što je bitno i što se računa je da sam uspio da završim na pravi način. On je bio iscrpljen na kraju, ja sam dodao gas i odigrao izuzetno dobro na kraju.

Ono što je možda važnije od tvoje pobjede i finala u nedjelju je tvoje zdravstveno stanje. Bila je ta povreda na treningu, sad je izgleda prošlost. Da li je povreda prošlost i da li se osjećaš fit?

Što se povrede tiče ona je prošlost. Odigrao sam danas četiri sata bez ikakvog problema. Tako da idemo dalje, biću spreman.

Veliko finale u nedjelju, protivnik koga znaš od malena. Ima li načina da te iznenadi?

Ima i nema. S jedne strane poznajem njegovu igru jako dobro. On je protivnik sa kojim sam se sastao u svijetu tenisa ubijedljivo najviše. Igrali smo i ovdje, imali smo izuzetne mečeve, velike borbe. On je dobijao većinu mečeva koji su se igrali ovdje, na ovom terenu. Ja sam dobio 2015. četvrtfinale. Analiziraću te mečeve. Nadal je ovde kod kuće, kako da kažem.

Svi jako dobro znamo kakav ima ovde rezultat tokom čitave svoje karijere. Izgubio je samo dva meča a dobio 100, to je nevjerovatan rezultat. Sve je otvoreno to je finale. Mislim da u ovakvim uslovima imam više šanse. Oporaviću se, imam dovoljno vemena, dan i po da se spremim mentalno i fizički i da dam sve od sebe u finalu.