Dodik: Izmjena Dejtona značila bi da Srpska više nije u BiH

32
Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas da će bilo kakva priča o promjeni Dejtonskog sporazuma predstavljati smrtnu presudu BiH i da bi to značilo da Republika Srpska više nije u BiH.

– Republika Srpska nema namjeru razgovarati o bilo čemu osim o povratku na izvorni Dejtonski sporazum i ustavne nadležnosti – rekao je Dodik na konferenciji za novinare u Beogradu nakon sastanka sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Srpski član Predsjedništva BiH rekao je da je obavijestio predsjednika Srbije da su bez Republike Srpske nemogući bilo kakvi razgovori o korekciji Dejtonskog sporazuma i da se može razgovarati samo o vraćanju na izvorni Dejton.

Dodik je istakao da Srpska neće ostati u BiH izvan postojećih okvira i Ustava, te da su naivni oni koji misle da bi mogli da provedu svoje političke koncepcije kao što to hoće Bošnjaci muslimani, misleći da će im novi razgovori i Dejton dva, kako ga zovu radno, donijeti rješenja koja oni žele.

– Ja im samo kažem da bilo kakvi razgovori o tome da se mijenja Dejton u tom formatu i formi znači smrtnu presudu za BiH, jer mi nemamo razloga da ostanemo u BiH – rekao je Dodik.

On je dodao da je Srpska u BiH jer još poštuje te „ostatke ostataka Dejtonskog sporazuma“ za koji smatra da i dalje u političkom vokabularu važi za silovit sporazum, iako još na globalnom nivou nisu upoznati o njegovom kršenju i načinu na koji je to rađeno.

17.1.2019

Konferencija za medije Aleksandra Vučića i Milorada Dodika #UŽIVO #RTRS

Posted by RTRS vijesti on Friday, January 17, 2020

Dodik je naveo da su bez Republike Srpske, prema Dejtonskom sporazumu, nemoguće bilo kakve korekcije Dejtona.

On je rekao da, bez obzira ko kreirao i šta radio u vezi s tim, sigurno ne bi mogao da izbjegne odredbe Dejtonskog sporazuma o tri konstitutivna naroda i dva entiteta.

– Dakle, mi smo entitet i konstitutivni narod, i jedino sporazumom se može doći do određenih stvari. Nemamo namjeru razgovarati ni o čemu drugome, osim da se vrati na izvorni tekst Dejtona i Ustava, i to bi moglo na neki način za neko istorijsko vrijeme da spasi BiH – rekao je Dodik.

Sve drugo kretanje u bilo kom drugom pravcu, dodao je on, znači da, što se tiče Republike Srpske, ona nije u u BiH.

On je naveo da se mnogi drznu da govore o Dejtonskom sporazumu. „Za nas je Srbija garant Dejtonskog sporazuma, ali je Srbija od međunarodne zajednice odstranjena od važnog ad hok tijela – kojeg nema u Dejtonu, a mnogo je odlučivalo u prošlosti – Savjet za sprovođenje mira, u kojem se nalaze neke druge zemlje“, napomenuo je Dodik.

Dodik je istakao da je taj Savjet zajedno sa visokim predstavnikom deplasirao Dejtonski sporazum, koji je bukvalno urušen.

– Ono što mi branimo su ostaci Dejtonskog sporazuma, a suština je u nekoliko navrata mijenjana i mnogo institucija je prozvedeno na nivou BiH, na šta BiH ni prema Ustavu niti Dejtonu nema prava. To je činjeno arogancijom i silom međunarodne zajednice i kriminalom svih visokih predstavnika – naveo je Dodik.

On je napomenuo da je, u momentu kada su uvođena bonska ovlašćenja za visoke predstavnika za protivpravnu intervenciju na Dejtonu, tadašnji visoki predstavnik Karlos Vestendorp rekao da je to protivzakonita mjera i protivna Dejtonu, ali da to nije smetalo da se na osnovu nje pokušava revidirati Dejtonski sporazum.

– Međunarodna zajednica je devastirala Dejtonski sporazum – rekao je Dodik.

Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Dodik je rekao da dobra sardnja Srpske i Srbije traje u kontinuitetu, ali da BiH ima određenih problema u vezi sa definisanjem granice. Srbi u zajedničkim institucijama, dodao je on, ostaju na stanovištu da je zahtjev Srbije u vezi sa tom granicom veoma opravdan i da će raditi da se to pitanje riješi što prije.

On je izrazio zadovoljstvo što su na nivou BiH konačno otklonjeni proceduralni zastoji i riješeno pitanje infrastrukture i mosta Bratunac-Ljubovija, te da očekuje da će u narednih godinu i po sve biti operativno završeno i stavljeno u promet.

Dodik je zahvalio Vučiću za podršku Srbima u Drvaru i u cjelini srpskom narodu u Srpskoj, te napomenuo da srpska fabrika „Jumko“ otvara u Drvaru svoj pogon, gdje već radi 70, a biće zaposleno još 30 žena u narednih nekoliko sedmica, kao i da Komercijalna banka otvorila svoju ekspozituru.

– S ponosom možemo otići u Drvar i pojaviti se među našim ljudima. Mislim da će se u FBiH i Drvaru vrijeme mjeriti od toga kad smo Vučić i ja bili u Drvaru, kada su krenule investicije – rekao je Dodik, zahvalivši Vučiću na tome što ima osjećaj za Srbe gdje god da žive, a pogotovo u FBiH i Drvaru.

On je naveo da je u Srpskoj napredak evidentan i da toga ne bi moglo biti bez kontinuirane podrške Srbije.

Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Dodik je podsjetio da je prošle godine počela realizacija projekata da se izgradi u svim opštinama Srpske neki komunalni, infrastrukturni, školski, obrazovni objekat, koji svi, prema dogovoru, imaju neko važno istorijsko obilježje ili naziv Srbije.

– Zbog složenosti javnih nabavki to je malo potrajalo, ali raduje me da su neki projekti već završeni. Stvari se odvijaju dobro za nas. Radujemo me što radovi na dionici auto-puta Kuzmin-Rača napreduju, most kod Rače se gradi – rekao je Dodik.

On je zahvalio Vučiću na obećanju da će pomoći daljoj izgradnji auto-puta na teritoriji Republike Srpske, navodeći da ostaje da se to definiše.

Dodik je rekao da bi u narednih pet godina Srpska trebalo da završi auto-put od Doboja do Rače, tako da se direktno povežu Banjaluka i Beograd, odnosno Srpska i Srbija, što će doprinijeti opštem razvoju.

On je napomenuo da je Vlada Srbije Srpskoj donirala opreme za 500 digitalnih učionica, što će se realizovati što je moguće prije prema uzoru na Srbiju.

– Naš cilj je, pošto smo jedan narod, pismo, kultura, vjera, da imamo pravo da živimo naš život integrisan na tim nivoima i mi ćemo činiti sve da i naše obrazovanje i zdravstvo i drugo budu rješavani identično u Srbiji i Srpskoj. Mislim da na to imamo pravo – rekao je Dodik.

Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić