
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je bila važna i vidljiva posjeta Rusiji delegacije Republike Srpske, koja je savladala prepreke i otputovala, a to je ruska strana i cijenila i pokazala zahvalnost.
Dodik je ocijenio da je važna posljednja posjeta Rusiji, kao i prilika da prisustvuje svečanom obilježavanju Dana pobjede nad fašizmom, ali i da razgovara sa svjetskim državnicima.
– Osamdeset godina od pobjede nad fašizmom je zaista važan datum ne samo u našoj i istoriji Rusije, nego i u svjetskoj istoriji. To je civilizacijsko pitanje – rekao je Dodik večeras za RTRS.
On je dodao da o tome svjedoči to što je obilježavanju prisustvovao veliki broj svjetskih lidera.
Dodik je naglasio da Rusija, kao zemlja koja baštini sjećanje na stradanje 27 miliona svojih građana u Drugom svjetskom ratu, ima pravo na obilježavanje svih tih dešavanja.
– Ponosan sam što sam imao priliku da budem tamo i da predvodim delegaciju Republike Srpske, koju su činili njeni zvaničnici – rekao je Dodik.
On je podsjetio da je nekoliko sedmica prije obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas najavila da će imati problema oni koji odu na svečanost.
– Očigledno je da je postojala prepreka za neke evropske lidere da dođu iako su željeli. Nerazumljivo je zašto baltičke zemlje imaju toliku averziju prema Rusiji. U samoj zemlji iz koje potiče Kalasova je 30 odsto Rusa, a postoje informacije da je ona bila i član Omladinske organizacije Komunističke partije sovjetskog saveza – rekao je Dodik.
On je naglasio da treba uvažavati narode, nacije i države, te da je to najbolji način za očuvanje mira.
– Evropska priča o tome kako treba izgubiti nacionalnu pripadnost i biti univerzalni građanin Evrope proizašla je iz modela globalista, čiji pristup ide ka tome da se favorizuje pojedinac i da budemo svi isti. Svi smo mi ljudi, ali imamo svoje identitete, koji se ne mogu eliminisati – istakao je Dodik.
Muslimani su masovno bili na strani fašista
On je podsjetio da su Srbi dali veliki doprinos u borbi protiv fašizma, koja je bila duga i teška, boreći se u partizanskim pokretima.
– Muslimani su masovno bili na strani fašista, a samo pojedinci su bili pripadnici partizanskog pokreta. Počeli su masovno da prelaze u partizane nakon oktobra 1944. godine, kada je Crvena armija sa partizanima oslobodila Beograd – naveo je Dodik.
On je napomenuo i da je u posljednjih 10 ili 15 godina na sceni revizija istorije, s ciljem da oni koji su u Drugom svjetskom ratu bili na strani Hitlera budu prikazani kao da su bili dio progresa.
Dodik očekuje da će Evropa nastaviti reviziju istorije, ali smatra i da se to ne smije zanemariti, te da se mora razvijati kultura sjećanja i pamćenja.
– Ne smijemo zatvarati oči na to. Imamo situaciju ovdje da političke partije Bošnjaka pokušavaju da nametnu priču o tome da moramo brinuti o Evropi. Izvinite, ali najvažniji je interes ovog naroda koji ovde živi – rekao je Dodik.
Ojačati kulturu pamćenja u obrazovnom sistemu
On je istakao značaj kulture pamćenja, koju treba ojačati u obrazovnom sistemu, unoseći brojne važne istorijske činjenice.
– Da obrazovni sistem produkuje znanje i pamćenje o tome šta se desilo, pa je onda teško revidirati ili nekome nametnuti bilo šta – rekao je Dodik.
On je napomenuo da je obrazovanje važan stub društva, te upozorio da ga treba konstantno braniti od onih koji su smislili da BiH treba napraviti kao unitarnu zemlju.
Dodik je rekao da oni dobro znaju ako žele da postignu taj cilj moraju da ovladaju državnim elementima, te da je to, osim obrazovanja, vojska, finasije, policija i zdravstvo.
– I oni su uspijevali u tome, te je formirana neka kvazivojska Oružane snage BiH. Tu je i nametnuta i priča o finansiranju BiH, iako u Dejtonskom sporazumu ona nema svoj izvorni prihod. Sada ima i to je greška koju smo mi Srbi napravili kada smo pristali da tako nešto bude – rekao je Dodik.
On smatra da je veliki uspjeh Republike Srpske u tome što je uspjela da zaštiti obrazovni sistem.
– Jedva smo uspjeli da izbjegnemo navodno zajedničke udžbenike istorije u kojim piše da je Mujo Hrnjica narodni heroj, a da svi naši srpski velikani ne postoje – rekao je Dodik.