Dodik: Slučaj „Vijadukt“ pljačka vijeka, kojoj se danas pridružio i Šmit

0
Foto: Borislav Zdrinja/SRNA

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je slučaj „Vijadukt“ pljačka vijeka, koju su organizovali advokatski klanovi iz Banjaluke i Sarajeva, uz podršku nekoliko važnih predstavnika međunarodnog faktora, kojima se danas pridružio i Kristijan Šmit.

Dodik je na konferenciji za novinare u Banjaluci istakao da su Republiku Srpsku opljačkali u procesu koji ni po čemu nije zavrijedio da bude dio arbitraže.

– Danas se tome pridružio i sam Šmit, koji očigledno radi na tome da sebi kroz sve ovo obezbijedi valjanu poziciju – rekao je Dodik.

On je ponovio da OHR nema nikava ovlaštenja da donosi ovakve odluke, te da Šmit, čak i da je izabran na procesurom predviđen način, ne smije da interveniše na ovaj način.

– Odluke Kristijana Šmita nisu pravno valjane i ne mogu da budu dio pravne prakse u BiH – poručio je Dodik.

Predsjednik Srpske je pojasnio da u ovom procesu uopšte nije predviđeno da arbitražni sud bude u SAD, te da se BiH inertno ponašala, očigledno u dogovoru da se ide na maksimalni iznos.

Prema njegovim riječima, još se nije desilo da zatraženi iznos od nekog faktora, u ovom slučaju advokatskih kancelarija iz Sarajeva i Banjaluke, gotovo u cjelosti bude odobren kroz arbitražni proces.

On je podsjetio i da je Vlada Republike Srpske odluku o davanju koncesije u predmetu „Vijedukt“ donijela 22. aprila 2002. godine, da bi se sve zašrilo tako što je Narodna skupština donijela odluku o davanju koncesije 3. novembra 2004. godine.

Dodik je upitao i kako je došlo do transfera vlasništva na način da „Vijadukt“ postane vlasnik 99 odsto preduzeća, a firma „Građevinar“ iz Kraljeva vlasnik samo jedan odsto.

– Ako me sjećanje ne vara tad je predsjednik Vlade bio Mladen Ivanić – naglasio je Dodik.

Predmet se, dodao je Dodik, godinama nije pomjerio sa jedne tačke, a koncesionar nije ispunio nijedan predviđeni uslov, niti je pribavio saglasnost grada Banjaluke i drugih lokalnih zajednica.

Dodik je pojasnio da kada je urađena ekološka studija, utvrđeno je da to utiče na promjenu klime na prostoru Banjaluke i da će to područje imati veći stepeni vlažnosti, što nije dalo za pravo da se dalje ide u taj postupak.

– Zato ne začuđuje koliko energije u sve ovo unosi sam Branislav Borenović, koji je po pričama koje čujemo po Banjaluci veoma blizak sa ovom advokatskom kancelarijom. Ja to ne znam i ne mogu da potvrdim, ali me ljudi upozoravaju na takve mogućnosti – rekao je Dodik.

On je podsjetio i da Republika Srpska, kada se pojavilo ovo pitanje, nije sporila da bude krajnji platiša, te da nadležni organi u Srpskoj raščiste kako je došlo do svega ovoga od 2002. godine.

– Mi smo odmah na početku rekli da bili bilo dobro da donesemo odluku da BiH kao identifikaovani pravni subjek izvrši obaveze, a da Republika Srpska to preuzme i čak smo napomenuli da bi to trebalo da uradimo iz ovih sredstava – naveo je Dodik.

Dodik je rekao da će Republika Srpska tužiti BiH, te naći načina da pravni postušpak protiv Kristijana Šmita provede u Njemačkoj.

– EU poručujemo da samo ukidanje svih Šmitovih odluka, koje zadiru u ustvno-pravni poredak Republike Srpske i BiH, dovode do normalizacije odnosa i vraćanja na evropski put – rekao je Dodik.