Egić: Deklaracija trasira put srpskog jedinstva, 9. januar je naša svetinja

0
Foto: Siniša Pašalić/Ringier

Deklaracijom Svesrpskog sabora produbljuju se korijeni i saradnja jednog naroda – dvije zemlje, to je istorijska činjenica koja će trasirati put u čvršće srpsko jedinstvo, rekao je u podkastu SRNE ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić.

– Jako sam srećan i ponosan što smo potpisali Deklaraciju. To će ostati jedna istorijska činjenica, koja će nam trasirati put za dalje i čvršće srpsko jedinstvo – istakao je Egić.

Prema njegovim riječima, saradnja ministarstava iz Republike Srpske i Srbije i prije potpisivanja Deklaracije bila je dobra i kvalitetna, a odvijala se kroz zajednička obilježavanja bitnih datuma u pravcu njegovanja tradicije oslobodilačkih ratova.

– Odlučili smo da to podignemo na jedan viši nivo tako da mislim da je to dobra stvar, jako sam zadovoljan – rekao je Egić.

On je naveo da Deklaracija otvara mnogo mogućnosti za Republiku Srsku i Srbiju i da nikog ne ugrožava, bez obzira na negodovanja iz Sarajeva i Federacije BiH, jer tim dokumentom nije ugrožen suverenitet BiH.

– Deklaracija je pored specijalnih i paralelnih veza, samo još jedna dodatna stvar koja će učiniti mnogo dobra za ovaj naš narod – smatra Egić.

Ukazao je da do sada iz Srbije nikada nije došao bilo kakav akt ili govor mržnje prema Federaciji BiH i BiH generalno, te podsjeća da su svi zvaničnici Srbije, počevši od predsjednika Aleksandra Vučića, saglasni u tome da poštuju BiH sa dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

– Niko nikada nije bukvalno rekao niti donio kakav akt kojim bi ugrozio BiH. Mislim da bi to Bošnjacima u Sarajevu bilo najvažnije, ali toga nema – rekao je Egić.

Kada je riječ o Republici Srpskoj, Egić kaže da se ona pridržava ustavnopravnog poretka BiH i svih svojih nadležnosti koje je dobila potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Srpska će slaviti 9. januar, to je svetinja i istorijska činjenica

Ministar Egić kaže da se Republika Srpska nikada nije miješala, niti određivala šta će da u BiH slave i obilježavaju druga dva naroda, te da je zbog toga nejasno zbog čega ne postoji isti pristup i druge strane.

– Isto tako mi tražimo da to bude stvar Srba u Republici Srpskoj. Mi smo odredili svoje praznike, mi imamo 9. januar. To je istorijska činjenica, tada je nastala Srpska – poručio je Egić.

Prema njegovim riječima, ovaj praznik biće obilježen bez obzira na mogućnost da neko bude sankcionisan.

– Republika Srpska je naša svetinja i mi ćemo u tome istrajati i slavićemo Dan Republike Srpske 9. januara – zaključio je Egić.

Nećemo pristati na bilo kakvu presudu predsjedniku Srpske, imamo odgovor

Ministar Egić rekao je za Srnu da se nada oslobađajućoj presudi u procesu koji se pred Sudom BiH vodi protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora „Službenog glasnika“ Miloša Lukića, ali i da postoji spreman odgovor u slučaju drugačijeg ishoda.

– Nećemo pristati na bilo kakvu presudu. U BiH vlada anarhija i upitno je kako će se ovo završiti. Republika Srpska ako ne bude poštovana ne može opstati u ovoj BiH – poručio je Egić u podkastu Srne.

On je rekao da je riječ o političkom sudu i da je teško prisustvovati suđenju u kojem Tužilaštvo nema nikakve dokaze.

– Sena Uzunović neće propustiti priliku da osudi Milorada Dodika, kao pripadnica tzv. Armije BiH i kao neko ko je reprezent politike SDA, i u ratno i u sadašnje vrijeme. Ne može se samo tako skinuti sako i reći ja više nisam u SDA, ja sam neutralna i sudim po pravu i pravdi. Ovdje nema ni prava, ni pravde – ukazao je Egić.

On kaže da se sve radi smišljeno i s jednim ciljem, a riječ je o derogiranju nadležnosti Republike Srpske i pokušaju otimanja njene imovine, podsjetivši da je predsjednik Republike štitio Ustav i postupao u skladu sa zakonima.

– To nije suđenje Miloradu Dodiku, to je suđenje instituciji predsjednika Republike Srpske. Mi tu moramo biti jedinstveni, mi tu moramo da jasno kažemo svaki put da smo u Sarajevu i dajemo podršku predsjedniku – rekao je Egić.

U Srpskoj se slavi mir, u Federaciji početak rata – to je razlika

Ministar Danijel Egić kaže da je u BiH mnogo apsurda, kakav je i onaj o obilježavanju pojedinih datuma, istakavši da je bitno ponavljati da se u Republici Srpskoj obilježavaju oni događaji i odluke koji su prethodili miru, dok se u Federaciji slave oni događaji koji su doveli do oružanih sukoba.

– Definitivno najveći uspjeh ili dostignuće Dejtonskog mirovnog sporazuma je prestanak rata, prestanak krvoprolića i, da tako kažem, ulazak ovih napaćenih naroda u jednu stabilizaciju i mirnodopski period – istakao je Egić u podkastu Srne.

On je naveo da od potpisivanja Dejtonskog sporazuma traju pritisci na Republiku Srpsku, zbog želje Bošnjaka za unitarnim uređenjem ali i zbog navodnih obećanja stranaca da će taj posao završiti.

– To je nama u Republici Srpskoj neprihvatljivo. Mi se držimo izvornog Dejtonskog sporazuma i Republike Srpske sa svim njenim nadležnostima. Strani intervencionizam je učinio dosta zla Republici Srpskoj. Mnoge ingerencije, mnoge institucije su nam oduzete – ukazao je Egić.

Smatra da je Policija nešto najvažnije što je sačuvano, odnosno Ministarstvo unutrašnjih poslova kao stub Republike Srpske.

– To je ono što je kapitalna stvar u Republici Srpskoj – poručuje Egić.

Kada je riječ o nadležnostima, Egić dodaje da u BiH postoje mnogi problemi, što će biti posebno vidljivo na putu ka Evropskoj uniji.

– Mnoge stvari su nam nejasne. Imamo strane sudije, imamo nelegitimnog visokog predstavnika, kao i strane sudije u Ustavnom sudu koji uz bošnjačke odlučuju o sudbini srpskog naroda – istakao je Egić.

Egić se osvrnuo i na donošenje ratne zastave tzv. Armije BiH u Banjaluku, navodeći da sada bošnjački politički predstavnici to žele predstaviti kao legitiman simbol BiH.

– To su nevjerojatne i vrlo podmukle stvari kojima se stvarno mora posvetiti odgovarajuća pažnja. Moramo na to da reagujemo i da budemo spremni – zaključio je Egić u podkastu Srne.