Federalni mediji objavili spisak zaposlenih koji su navodno dobili otkaz u Ambasadi SAD u Sarajevu

600
Foto: Klix.ba

Stejt department je u srijedu naložio ambasadama Sjedinjenih Američkih Država širom svijeta da počnu planirati smanjenje broja radnika, rekli su izvori za ABC njuz.

Pojedini federalni mediji već su objavili spisak zaposlenih koji su navodno dobili otkaz u Ambasadi SAD-a u Sarajevu, sa visinom plate i opisom funkcija.

Među njima su tri najvažnija čovjeka diplomatskog aparata koji je „krojio“ Bosnu i Hercegovinu. Prvi na spisku je Eldin Kamber, bivši operativac Ševa, za koga portal „Poskok“ navodi da je „prvi savjetnik za maltretiranje Hrvata i kreiranje američke politike prema UZP-u, osoba koja je definisala politiku Ambasade SAD-a prema Hrvatima u BiH i autor sankcija Marinku Čavari“.

Kako piše „Poskok“, na spisku je i Dragan Mitrović, blizak Našoj stranci, savjetnik za odnose sa Srbima i kontrolu (Milorada) Dodika, glavni operativac za suzbijanje Dodikovih političkih poteza. Navode da je sastavljao diplomatske bilješke o „destabilizirajućoj retorici“ Milorada Dodika, da je pokušavao pronaći Srbe koji su spremni sarađivati sa američkom politikom protiv Banjaluke, da je autor termina „Dodikova secesionistička mašinerija“ i da je lobirao kod američkog Kongresa da se Srbi u Republici Srpskoj tretiraju kao sigurnosni rizik.

Dalje se u tekstu pominje Amar Hadžić (SDA), „savjetnik za podizanje svijesti o Bošnjacima kao isključivo žrtvama rata, osoba zadužena za oblikovanje narativa da su Bošnjaci jedini stradalnici u ratu“. Dodaje se da je pisao izvještaje koji su isticali isključivo bošnjačke žrtve, da je sve incidente u BiH automatski pripisivao „ekstremnim Hrvatima i Srbima“, da je blisko sarađivao sa međunarodnim organizacijama kako bi se Bošnjaci predstavili kao jedina žrtva rata i da je autor internih smjernica Ambasade za ignorisanje svjedočanstava o zločinima nad Hrvatima i Srbima.

    Cijeli spisak pogledajte OVDJE.

    Kako ABC njuz piše, od viših službenika američkih ambasada širom svijeta zatraženo je da dostave liste svih zaposlenih i njihov radni status kao dio procesa, rekli su izvori, objašnjavajući da zahtjev uključuje stalne, nestalne i privremene dužnosti.

    Ambasade će morati da otpuste i američko osoblje i zaposlene na lokaciji na kojoj se ambasada nalazi, dodaju izvori.

    Odluka Stejt departmenta izašla je nedugo prije nego što je predsjednik Donald Tramp u srijedu popodne potpisao izvršnu naredbu kojom je osoblje Stejt departmenta primorao da se pridržava ciljeva spoljne politike njegove administracije.

    Pod nazivom „Jedan glas za spoljne odnose Amerike“, u naredbi se navodi da državni sekretar „mora održavati izuzetnu radnu snagu patriota“ kako bi efikasno podržavao vanjskopolitičke inicijative, piše ABC njuz, a prenosi Kliks.

    To uključuje mogućnost da se „reformiše služba inostranih poslova“ ne samo kroz reviziju osoblja, već i kroz izmjene kolaterala.

    Njime se navodi preuređenje skupa politika i procedura koje kontrolišu gotovo svaki element rada Stejt departmenta i američko diplomatsko prisustvo u inostranstvu.

    Puni opseg implikacija izvršne naredbe zavisiće o koracima poduzetim nakon njenog potpisivanja, ali bi to moglo utabati put za masovno restrukturisanje Stejt departmenta koje konsoliduje vlast pod političkim imenovanjima koje ručno bira predsjednik.

    Takve promjene bi mogle ovlastiti Stejt department da oduzme beneficije pripadnicima inostranih službi stacioniranih u inostranstvu, kao što su sigurnosna zaštita i godišnja plaćena putovanja u posjetu članovima porodice. Oni bi mogli uticati na gotovo svaki element svakodnevnih poslova federalnih službenika, od rukovanja povjerljivim informacijama do rješavanja sukoba interesa.

    Doveden do krajnosti, naredba bi takođe mogla napraviti put za smanjenje američkog diplomatskog otiska u inostranstvu – što bi navelo Stejt department da preispita prisustvo američkih ambasada u određenim zemljama.

    Mogli bi preispitati članstvo u nekim međunarodnim organizacijama ili se povući iz postojećih diplomatskih sporazuma.

    Trampova administracija će se vjerovatno suočiti sa pravnim izazovima u vezi s naredbom, ali zakon koji kodifikuje administraciju spoljne službe je prilično poštovan prema državnom sekretaru.

    U protekle dvije sedmice, ogromna većina zaposlenih Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji su bili zaposleni u ambasadama već je stavljena na administrativni odmor.

    To je navelo brojne ambasadore i šefove misija da registruju pritužbe rukovodstvu kancelarije, rekavši da nemaju radnike potrebno da nadgledaju programe USAID-a koji su još uvijek u funkciji, prema komunikacijama koje je pregledao ABC njuz.