
Predsjedavajuća Vijeća naroda Republike Srpske Srebrenka Golić istakla je na obilježavanju Dana Republike Srpske u Štutgartu da je za Srpsku veoma važno da u ovom istorijskom vrtlogu čuva mir i stabilnost, a primarno svoju ustavnu poziciju.
Golićeva je rekla da je Republika Srpska danas stabilna, uspješna politička zajednica, finansijski održiva i sposobna da se nosi sa svim problemima.
Ona je navela da se Republika Srpska bori i želi striktno poštovanje Dejtonskog sporazuma, da traži dijalog izabranih predstavnika, a ne da neki strani pojedinci nameću nove i mijenjaju postojeće zakone.
– Umjesto da se u demokratskoj proceduri to završava, mi imamo neke nametnute zakone kojima se svi protivimo – istakla je Golićeva.
Ona je napomenula da se oni koji ne poštuju nametnute zakone nalaze pod sankcijama i na takozvanoj „crnoj listi“, među kojima je i ona, ali i drugi zvaničnici Srpske.
Golićeva je rekla da je Republici Srpskoj značajna saradnja koju ima sa Srbijom, na čelu sa Aleksandrom Vučićem, kojem, kako je rekla, Srpska duguje neizmjernu zahvalnost za stalnu brigu, pažnju i podršku.
– Srpska i ubuduće ostaje otvorena i opredijeljena za saradnju sa svima na bazi međusobnog uvažavanja, razumijevanja i što se tiče puta ka EU – istakla je ona.
Golićeva je navela da Republika Srpska u Štutgartu praznuje Dan Republike u bojama u svoje najljepše trobojke, u čast svog rođendana, u duhu slobode, ljubavi i želje za napretkom.
– Tim vrijednostima teži svaka zaejdnica, kao i Republika Srpska i svaki pojedinac sa ove velike udaljenosti, daleko od rodne grude – rekla je Golićeva u telefonskoj izjavi Srni.
Golićeva je rekla da svečanosti u Štutgartu povodom obilježavanja 33 godine Republike Srpske prisustvuje veliki broj zvanica, među kojima i Štefan Kaufman, poslanik CDU u njemačkom parlamentu.
Deveti januar slavi se kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.
Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali status konstitutivnog naroda.