Kasno buđenje Đokovića, Nadalu trofej „kod kuće“

20

Španac Rafael Nadal savladao je Novaka Đokovića sa 3:0 po setovima 6:0, 6:2, 7:5 i osvojio 13. titulu na Rolan Garosu. Srpski teniser zaprijetio tek u trećem setu, ipak nije imao snage za više. Španac se izjednačio s Rodžerom Federerom po broju osvojenih grend slem trofeja – 20.

Velika borba, mnogo trčanja, nemogućih poteza, uspješnih i neuspješnih drop-šotova, sve u čemu teniski sladokusci uživaju prikazali su nam Đonović i Nadal. Ipak, izostala je rezultatska neizvjesnost. Španac je djelovao sigurnije, snažnije, odličan je bio u svim elementima igre. Srpski teniser je pokušao sve, mijenjao ritam, bivao agresivniji, ipak, nije pronašao dobitnu formulu i Nadal je zasluženo stigao do 13 trofeja na Rolan Grosu.

Đoković nikako nije uspijevao da „pronađe“ prvi servis. Poražavajuća statistika od 35 procenata dovaljan je pokazatelj koliko je Nadalu bio olakšan posao u prvom setu. Novak se borio, pokušavao da stigne svaku loptu. Propustio je nekoliko brejk šansi, ali nikako nije uspijevao da osvoji svoj servis u prvom setu.

Protivnik to koristi i osvaja prvi set sa 6:0. Prosečno svaki gem je traja više od šest minuta. Bilo je momenata kada je Novak uspijevao da parira danas raspoloženom Nadalu. Međutim, to nije bilo dovoljno da ozbiljnije zaprijeti.

Slična slika i u drugom setu. Novak je pokušao agresivnijom igrom, prije svega da svaki forhend bude potecijalni poen. Međutim, iz toga je proizašlo da je sve više griješio, odnos u greškama u drugom setu bio je 17:4. Uspio je na startu seta da osvoji svoj servis, potom da zapreti na Nadalov. Ipak, sigurni Španac je odbio sve napade našeg tenisera, dva puta mu oduzeo servis i ubedljivo dobio i drugi set 6:2.

Novak konačno imao „pomoć“ prvog servisa, djelovao je nešto sigurnije u trećem setu. Ipak, ne uspijeva da osvoji brejk priliku, posljednju koju nije iskoristio imao je u prvom setu. Protivnik prvi dolazi do brejka prednosti, međutim naš teniser konačno uspijeva da uzvrati i izjednači na 3:3.

Najveća borba viđena je u trećem setu. Oba tenisera su konstantno pritiskala servis protivnika. Ipak, nije bilo brejka sve do samog finiša seta kada Nadal uspijeva da oduzme servis srpskom teniseru i povede sa 6:5. Potom je osvojio i svoj servis i stavio tačku na set i meč – 7:5 u trećem setu.