
Bivši američki državni sekretar Henri Kisindžer smatra da predsjednika Rusije Vladimira Putina treba doživljavati kao heroja djela Fjodora Dostojevskog.
– Putina treba doživljavati kao lika iz djela Dostojevskog, sa svim protivrječnostima i sumnjama u sopstveni narod – rekao je Kisindžer u intervjuu za Ekonomist.
Prema njegovom mišljenju, Rusija je u cjelini „vezana za Evropu“.
– Veliki dio bogate istorije Evrope vezan je za Rusiju. Istovremeno, u Rusiji je uvijek bio prisutan osjećaj opasnosti koju predstavlja Evropa. Istovremeno, regioni imaju jedinstvene kulturne odnose. S jedne strane, Moskva želi da se pridruži evropskoj kulturi, ali s druge strane sebe doživljava kao treći Rim koji može da određuje sudbinu Evrope – rekao je on.
Kisindžer je istakao važnost „vraćanja Rusije u Evropu“.
– Ako Rusija ne bude velika sila u centralnoj Aziji, biće otvorena za građanski rat sirijskog tipa – rekao je on.
Istovremeno, Kisindžer insistira na sankcijama protiv Rusije zbog sukoba u Ukrajini.