
Srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je da BiH ne može u Evropsku uniju sa kancelarijom visokog predstavnika i da je to licimjerje nezamislivo.
Kovačević je istakao da ne postoji veće licemjeri od toga da BiH može da uđe u EU, da ide prema EU sa kancelarijom visokog predstavnika.
– To je licemjerje koje je nezamislivo – ocijenio je Kovačević.
On je naglasio da nema nigdje u Evropi, niti u svijetu da se vodi proces protiv nekoga zbog poštovanja Ustava, a posebno protiv nekoga ko je od naroda izabrani predsjednik Republike.
– Ako je to vladavina prava o kojoj mi treba da pregovaramo sa EU, onda mi odustajemo i od evropskog puta i od bilo čega što ima veze sa Evropom – rekao je Kovačević za „Juronjuz“ i upitao zar Evropska unija nije zasnovana na vladavini prava.
Kovačević je dodao da je i u Briselu i na mnogim drugim adresama prvo to stalno pitao ljude iz Evropske unije.
– Da li je to vladavina prava da dođe neki stranac koji mimo Ustava, odnosno protiv Ustava, protiv demokratskih institucija i demokratski izabranih predstavnika, građana i naroda u demokratskim institucijama donosi zakone, donosi odluke i vrši direktan politički progon nad onim ljudima koji ne žele da se povinuju volji nekog stranca u vlastitoj zemlji – upitao je Kovačević.
Ako želite da budete demokratija, ukazao je on, ne možete da radite nešto što nije u skladu sa Ustavom.
– Kakva je to demokratija kada dođe neki stranac koji vrši direktan politički progon nekoga ko se ne povinuje njegovim potezima. To je skaradno – konstatovao je Kovačević.
Odluke donose tri ravnopravna naroda, a ne Bošnjaci sa prikupljenim predstavnicima Srba i Hrvata
Srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević naglasio je da u ovom domu odluke treba da donose Srbi, Bošnjaci i Hrvati, a ne Bošnjaci sa prikupljenim manjim brojem predstavnika Srba i Hrvata, jer to onda nije BiH.
– To nije ni Dom naroda, jer u BiH nema većinskog naroda već tri ravnopravna naroda – rekao je Kovačević.
On je podsjetio da je za donošenje bilo koje odluke potrebna većina u klubu nekog od konstitutivnih naroda, te ukazao da za smjene predstavnika Republike Srpske ne postoji većina u Klubu Srba.
Navodeći da je Nikola Špirić predsjedavajući Doma naroda nekih mjesec dana, a da zahtjev za njegovu smjenu postoji duže, Kovačević je konstatovao da to pokazuje da nije Špirić neko ko izbjegava da to pitanje stavi na dnevni red Doma naroda.
– Jednostavno ne postoji takva volja – rekao je Kovačević i dodao da u slučaju da su Bošnjaci, koji su jedinstveni u zahtjevu za smjenu srpskog kadra, za to obezbijedili podršku minimalnog broja Hrvata i Srba koji nemaju većinsku podršku u svom narodu, to onda nije Dom naroda.
On je podsjetio da SNSD u Domu naroda ima kontrolu nad kvorumom na isti način kao što to imaju Bošnjaci.
– Bošnjaci su u prošloj godini osam mjeseci blokirali Dom naroda zbog toga što im se nije svidjela jedna tačka dnevnog reda koja je u skladu sa Poslovnikom, Ustavom i zakonom bila uvrštena u dnevni red – rekao je Kovačević i dodao da su posljednje dvije sjednice Doma naroda prekinute jer su ih napustili Bošnjaci.
Konstatujući da Bošnjaci imaju pravo na to, Kovačević je rekao svi narodi imaju kontrolu nad kvorumom, a da tu kontrolu imaju i SNSD i HDZ BiH kao političke stranke.
– Ustav je rekao da morate imati po tri delegata iz sva tri naroda – precizirao je Kovačević.
Govoreći o saradnji SNSD-a i HDZ-a BiH u Domu naroda, Kovačević je ocijenio da niko od predstavnika ovih stranaka ne misli da je to saradnja na nivou stranaka, već saradnja predstavnika dva konstitutivna naroda – Srba i Hrvata.
– Mi sarađujemo isključivo na bazi poštovanja Ustava BiH. BiH ne prepoznaje većinske narode, BiH prepoznaje isključivo ravnopravne konstitutivne narode – rekao je Kovačević za „Juronjuz“.
On je rekao da su Hrvati i Srbi ravnopravni narodi sa Bošnjačkim i da kao takvi traže svoja prava i ta prava štite.
Kovačević je istakao da je od predstavnika HDZ BiH čuo mnogo zamjerki na tu nekakvu platformu koju su potpisali federalna „trojka“ i stranke opozicije u Republici Srpskoj.
– Ono što vidim i jasno prepoznajem, kao i svi drugi, jeste da tamo „ne cvjetaju ruže“. Potpisuju se nekakve platforme, dok HDZ na to nije pristao. Čak su i oni ocjenili to kao prilično neozbiljno – zaključio je Kovačević.