
Dopunjena nuklearna doktrina Rusije mogla bi da dozvoli uzvratne udare protiv NATO-a kao odgovor na vrstu napada koju je, navodno, odobrio predsjednik SAD Džozef Bajden, izjavio je zamjenik predsjedavajućeg ruskog Savjeta bezbjednosti Dmitrij Medvedev.
On je upozorio da bi se takvi postupci SAD i Zapada mogli okarakterisati kao prijetnja koja zahtijeva nuklearni odgovor u okviru nove doktrine Moskve koju je ranije danas potpisao ruski predsjednik Vladimir Putin.
– U slučaju takvog napada, Rusija zadržava pravo na odgovor oružjem za masovno uništenje protiv Kijeva i ključnih objekata NATO-a, gdje god da se nalaze, To bi imalo razmjere trećeg svjetskog rata – rekao je Medvedev.
Napadi zapadnim oružjem bez ograničenja su dio „plana pobjede“ ukrajinskog predsjednika Vladimira Zelenskog, koji je on predstavio Bajdenu u septembru, podsjeća „Raša tudej“.
Iako se iz Vašingtona nisu zvanično oglasili povodom izvještaja o dozvoljavanju Kijevu da koristi američko dalekometno oružje za napade na rusku teritoriju, zamjenik generalnog sekretara SAD zadužen za pitanja zapadne hemisfere Brajan Nikols izjavio je brazilskom listu „O globo“ da bi „takvi napadi, kakve je odobrio Bajden, mogli da natjeraju Rusiju da pregovara o miru“.
Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je ranije da je ukrajinska vojska sinoć izvršila napad na Brjansku oblast ispalivši šest projektila „atakms“. Ruski sistemi protivvazdušne odbrane oborili su pet raketa, a jedna je oštećena i pala je na posjet vojnog objekta u Brjanskoj oblasti. U napadu nije bilo povrijeđenih, a izbio je manji požar koji je brzo ugašen.