Minić: Podrška da svjedočenja o stradanjima budu dokumentovana

7
Foto: Borislav Zdrinja/SRNA

Premijer Republike Srpske Savo Minić poručio je danas u Banjaluci na svečanoj akademiji Memorijalnog centra Republike Srpske da će Vlada uvijek dati podršku da svjedočanstva o stradanjima srpskog naroda budu dokumentovana.

– Ovo što radi Memorijalni centar i svi mi zajedno – u kamen klešemo istinu i istoriju – istakao je Minić.

On je dodao da srpski narod nikada neće dozvoliti da ga nazivaju pogrdnim imenima.

– Zar je moguće nakon ovih svjedočenja da neko naš rod i ovu zastavu koja je uvijek bila na pravoj strani istorije nazove pogrdnim imenima – upitao je Minić.

On je dodao da pogled u istoriju nije pogled unazad, već pogled u budućnost, da se borilo i bori za otadžbinu.

Minić je naveo da je ponosan što se sa svojim saborcima borio za otadžbinu, dijelio strah, vjeru i nadu, volio i voli otadžbinu.

– Otadžbinu, Republiku Srpsku moramo da volimo – rekao je Minić.

Baza Memorijalnog centra sadrži 1.500 snimljenih svjedočanstava i predstavlja jedinstven epicentar društvenog, naučnog i institucionalnog saznanja o stradanju srpskog naroda kroz snimljena svjedočanstva članova porodica poginulih i nestalih civila i vojnika Odbrambeno-otadžbinskog rata, kao i svih onih koji svojom sudbinom svjedoče o srpskom stradanju i borbi.

Ova baza obuhvata svjedočanstva sa prostora Republike Srpske, BiH, Srbije, naročito sa teritorije Kosova i Metohije, nekadašnje Republike Srpske Krajine i Hrvatske, kao i svjedočanstva o genocidu nad Srbima u NDH tokom Drugog svjetskog rata.