Nadal preokretom do titule na Australijan openu

24

Španski teniser Rafael Nadal napravio je nevjerovatan preokret u finalu Australijan opena protiv Danila Medvedeva i osvojio rekordnu, 21. grend slem titulu u karijeri.

Nadal je do svog drugog pehara u Melburnu stigao pošto se vratio iz zaostatka od dva seta i trijumfovao rezultatom 2:6, 6:7 (5:7), 6:4, 6:4, 7:5.

Španac je tako postao novi rekorder po broju najvećih titula jer je iza sebe ostavio Novaka Đokovića i Rodžera Federera sa po 20, a postao je jedini teniser, upravo uz Novaka, koji je svaki grend slem osvojio najmanje po dva puta.

„Bik sa Majorke“ je još jednom potvrdio da je najveći borac u svijetu tenisa, a njegov najnoviji podvig dodatno dobija na značaju jer ga je ostvario poslije šestomesečne pauze prošle sezone.

Nadal je u svom šestom finalu na „Rod Lejver areni“ došao do drugog pehara, sada ima najmanje po dva na svakom slemu, ali će njemu i njegovim navijačima mnogo više značiti što ima jedan više od najvećih konkurenata Đokovića i Federera (po 20).

Federer je na dužem odsustvu zbog povrede, a Đoković nije dobio priliku da brani trofej u Australiji jer je deportovan i pred njim je veliki znak pitanja zbog činjenice da je nevakcinisan.

Rafa je preživio duel sa Medvedevom, koji je trajao pet i po sati i koji je već bio upisan ruskom igraču, pošto je nakon nešto više od dva časa na semaforu pisalo 0:2 u setovima.

Prvi set ruski teniser riješio je ubijedljivo u svoju korist 6:2 – igralo se egal do 2:2, a onda je Medvedev napravio dva uzastopna brejka i poveo u finalu.

Drugi set obilježili su brejkovi na obje strane. Nadal je u dva navrata dolazio do brejka prednosti, Medvedev dva puta uzvraćao udarac, pa se ušlo u taj-brejk. Poslije velike borbe Rus osvaja 13. gem rezultatom 7:5, iako je „bik sa Majorke“ vodio sa 5:3.

U tim trenucima djelovalo je kao da je Medvedev jednu ruku stavio na trofej, ali uslijedio je veliki preokret španskog tenisera.

Nadal je u trećem setu spasao tri brejk-lopte u petom gemu, a u devetom je oduzeo servis protivniku. Nadal nije dopustio Medvedevu da se vrati u igru i sa 6:4 smanjio na 2:1 u setovima.

Španac je u tom periodu podsjetio na svoje najbolje partije u karijeri. U četvrtom setu dva puta je oduzeo servis rivalu, zahvaljujući preciznim vinerima, dok se Medvedev mučio na terenu „Rod Lejver arene“.

Rus je jedan brejk uspio da vrati, ne i drugi, pa Nadal rezultatom 6:4 dolazi do izjednačenja u setovima 2:2.

Nadal je i u petom setu došao prvi do brejka i to u petom gemu. Pokušao je Medvedev da se vrati u sledećem, ali je zahvaljujući očajnim reternima propustio tri brejk lopte.

Kada je djelovalo da je sve gotovo, Medvedev se vraća i brejkom dolazi do izjednačenja 5:5. Ipak, Nadal i u sledećem gemu oduzima servis rivalu i rezultatom 7:5 dolazi do titule u Melburnu.