Netanjahu brani opciju napada na iranska postrojenja

3
Foto: Abir Sultan/REUTERS

Premijer Izraela Benjamin Netanjahu izjavio je da opcija napada na iranska nuklearna postrojenja u samoodbrani mora ostati potencijalna tema za razgovor.

On je rekao da je „nedostojna“ izjava generalnog direktora Međunarodne agencije za atomsku energiju Rafaela Grosija, koji je naglasio da su zabranjeni svi slični napadi.

– Da li nam je zabranjeno da se branimo? Naravno, dozvoljeno nam je i radimo to. Ništa nas neće spriječiti da zaštitimo našu zemlju i spriječimo tlačitelje da unište jevrejsku državu – istakao je Netanjahu na sastanku kabineta.

Netanjahu je reagovao da Grosijev odgovor novinaru koji mu je postavio pitanje u vezi sa prijetnjama SAD i Izraela da će napasti Iran ako Teheran ne prihvati da ograniči svoj nuklearni program.

Grosi je nakon sastanka sa iranskim liderima istakao da je zabranjen svaki vojni napad na nuklearna postrojenja i da su takva djela „izvan svih normativnih struktura koje svi poštuju“, te da se to odnosi na sva postrojenja, uključujući Zaporošku nuklearnu elektranu, koja je najveća evropska nuklearka, podsjeća „Raša tudej“.

Netanjahu je naglasio da se takva zabrana ne može odnositi na Izrael.

– Rafael Grosi je dostojna osoba koja je iznijela nedostojnu primjedbu. Zabranjeno kojim zakonom? Da li je Iranu, koji javno poziva na naše istrebljenje, dozvoljeno da zaštiti svoje oružje za uništenje koje će nas pobiti – upitao je Netanjahu.

Posjeta Grosija Teheranu očigledno se isplatila, jer su iranski zvaničnici pristali da Agenciji vrate pristup pojedinim alatima za nadzor u nuklearnim postrojenjima u Iranu. Agenciji su dozvoljene i pojačane inspekcije u iranskom nuklearnom zavodu za obogaćivanje uranijuma „Fordo“, kao i dodatne aktivnosti verifikacije i praćenja.

– Ovo nisu riječi. To je vrlo konkretno – rekao je Grosi novinarima po povratku iz Irana u Beč u subotu, 4. marta.

Teheran je negirao ambicije za dobijanje nuklearnog oružja. Iran je 2015. godine potpisao sa svjetskim silama Sporazum o nuklearnom programu Irana, čime je pristao da ograniči nuklearnu industriju, uključujući obogaćivanje uranijuma.

SAD su 2018. godine istupile iz sporazuma, usljed insistiranja tadašnjeg američkog predsjednika Donalda Trampa da se izvrši maksimalan pritisak na Iran kako bi Teheran ograničio svoj nuklearni program.