
Uštedili smo, ali ćemo da se zadužimo. Recept je PDP-a kada je u pitanju budžet Grada. Odluka o zaduženju Banjaluke za 6 miliona KM, sa kamatnom stopom od 4 odsto će pred odbornike na sjednicu iduće sedmice. Na sto će i rebalans budžeta za koji će svoj glas dati i predsjednici savjeta mjesnih zajednica.
Gradonačelniku zamjeraju što ih ne čuje i ne uvažava njihove zahtjeve.
– Nemamo nikakvu komunikaciju sa gradonačelnikom. Gospodin Ilić je upoznat sa svim našim problemima. Međutim, gradonačelnik kada dolazi, on ide po nekim svojim aktivistima, ne znam ni ja na koji način. S tim želim da ga upoznam, da vodosnabdijevanje nije izvršeno za cijelu gornju Piskavicu, već za 60 odsto stanovništva – kaže Goran Knežević, predsjednik Savjeta mjesne zajednice Gornja Piskavica.
– Mi smo imali prethodne godine niz kapitalnih projekata koje smo u većoj mjeri izvršili. Prioriteti su prvenstveno kanalizacija, izgradnja kanalizacione mreže u određenim dijelovima – ističe Jovica Tomić, predsjednik Mjesne zajednice Kuljani.
Hvale se uštedama od 17 miliona, ali ne spominju u PDP-u 7 miliona suficita od prethodne administracije i prihode od Poreske uprave. S druge strane, opravdanja o zaduženju nimalo ozbiljna.
– Nisam ni ja pristalica prekomjernog i neopravdanog zaduživanja. Moglo se uraditi i od tih 17, ali Gradska uprava je procijenila da i tih 17 i dodatno ovih 6, 23 miliona je projekata planirano – kaže Dragan Milanović, odbornik PDP-a u Skupštini grada Banjaluka.
Skupštinska većina će učestvovati u kreiranju rebalansa budžeta koji će se pred odbornicima naći na sjednici 21. septembra. Ipak, kažu, ne može samo gradonačelnik odlučivati o ovako važnim pitanjima.
– Imati neočekivano povećan budžet odbnosno suficit i hvaliti se i pošteno je sa strane gradonačelnika da je rekao da je svjestan da je to i prethodne gradske administracije i svakako Poreske uprave Srpske i doprinosi svih njih i na sve to tražiti zaduženje u ovakvoj situaciji u kojoj se nalazi i ekonomija i ne samo Banjaluke i Republike Srpske, nego cijelog svijeta po takvoj kamatnoj stopi jednog grada, mislim da je apsurdno – kaže Mladen Ilić, predsjednik Skupštine grada Banjaluka.
Do kraja mjeseca mjesne zajednice treba da dostave svoje inicijative o projektima koje bi da vide u rebalansu budžeta.
Ukoliko nacrt dobije potrebnu podršku, predsjednik Skupštine će tražiti da javna rasprava traje duže, kako bi svi mogli da se izjasne.