SAD bombardovale Iran – Tramp naveo da su ključna nuklearna postrojenja u potpunosti uništena

14
Foto: @WhiteHouse/X

Vojska Sjednjinjenih Američkih Država izvela je vazdušne napade na tri nuklearna postrojenja Irana. Predsjednik Donald Tramp u obraćanju javnosti izjavio je da su sva ključna postrojenja u potpunosti uništena. Iran je poslije par sati od američkog udara ponovo ispalio rakete Na Izrael. U dva baražna napada povrijeđeno je više desetina Izraelaca.

Iran: Većina uranijuma iz postrojenja Fordo premeštena na drugu lokaciju prije napada

Većina uranijuma koji je bio uskladišten u nuklearnom postrojenju za obogaćivanje Fordo premeštena je na drugu lokaciju prije američkog napada, prenijeli su iranski mediji pozivajući se na neimenovani izvor.

Ova mjera je preduzeta uoči eskalacije tenzija i noćašnjih američkih napada na iranska nuklearna postrojenja, uključujući Fordo, koji se nalazi u provinciji Kom na sjeverozapadu Irana. Tačna lokacija na koju je premješten uranijum iz Fordoa nije poznata.

Amerika je napala Iran, kako bi Teheran mogao da odgovori – osveta sa ograničenim resursima

Amerika je bombardovala Iran, gađajući tri postrojenja za obogaćivanje uranijuma, i tako se direktno uključila u sukob na strani Izraela.

Predsjednik SAD Donald Tramp je upozorio da će Pentagon još više da se angažuje ako budu napadnute njegove vojne baze.

Sa druge strane, Teheran planira odmazdu, ali je pitanje kakav je njen domet. Raketni potencijal Revolucionarne garde je oslabljen, a mogućnost proksi rata svedena na minimum. Veći zalog je u potencijalnom zatvaranju Ormuskog moreuza, značajnog za transport oko petine svjetske nafte.

Iranski šef diplomatije najavio je samo da će angažovanje Vašingtona imati posljedice u vječnosti.

U dva baražna raketna napada povrijeđeno najmanje 86 Izraelaca

Najnoviji medicinski podaci pokazuju da je najmanje 86 osoba I izraelu povrijeđeno u iranskim raketnim napadima, koje je ta zemlja pokrenula poslije američkog bombardovanja iranskih nuklearnih postrojenja.

Iran tvrdi da je ciljao aerodrom Ben Gurion i centar za biološka istraživanja

Iranske oružane snage kažu da su ciljale više lokacija u Izraelu, uključujući aerodrom Ben Gurion, nakon američkih napada na ključne nuklearne lokacije u Islamskoj Republici.

– Dvadeseti talas operacije „Iskreno obećanje 3“ počeo je korišćenjem kombinacije raketa dugog dometa na tečno i čvrsto gorivo sa razornom snagom bojevih glava – navode oružane snage u saopštenju koje je citirala novinska agencija Fars.

Među ciljevima su bili aerodrom, „centar za biološka istraživanja“, logističke baze i različiti slojevi komandnih i kontrolnih centara, dodaje se u saopštenju iranskih oružanih snaga.

Prijetnja jemenskih Huta SAD: Odgovor samo pitanje vremena

Portparol jemenskih pobunjenika Huta izjavio je da je odgovor na ove proiranske militantne organizacije na noćni američki napad na Iran „samo pitanje vremena“.

Mohamed al-Buhaiti, član političkog biroa pokreta Huti, izjavio je za televiziju Al Džazira Mubašer da je njihov sporazum o prekidu vatre sa Vašingtonom sklopljen prije rata protiv Irana.

Ova militantna grupa je izvodila napade na pomorske puteve u Crvenom moru i na teritoriji Izraela u znak solidarnosti sa Palestincima u Pojasu Gaze koji su na udaru izraelske vojske.

Huti su u maju pristali na sporazum o prekidu vatre sa SAD i od tada su prestali napadi na američke brodove u zamjenu za prekid američkih bombardovanja na položaje Huta u Jemenu.

Više desetina povrijeđenih u Izraelu

Najmanje 16 ljudi je povrijeđeno u raketiranju Izraela iz Irana. Medicinski radnici i dalje prikupljaju podatke o povređeni.

Pogođena je i Haifa, grad u kome nije oglašena vazdušna opasnost.

Iran ispalio rakete, sirene na sjeveru i u centralnom delu Izraela

Sirene koje upozoravaju na vazdušnu opasnost oglasile su se jutros na sjeveru i u centralnom delu Izraela usled novog iranskog balističkog raketnog napada.

Civilima u područjima gdje se čuju sirene naređeno je da ostanu u skloništima do daljnjeg.

Ovo je prvi balistički raketni napad iz Irana na Izrael poslije više od jednog dana i prvi otkako su SAD bombardovale iranska nuklearna postrojenja.

Aragči: Američki napadi imaće trajne posljedice, Teheran zadržava sve opcije za odbranu

Ministar spoljnih poslova Irana Abas Aragči upozorava da će američki napadi na nuklearne objekte „imati trajne posljedice“.

Iranski ministar je na mreži X napisao da Teheran „zadržava sve opcije“ za odmazdu.

Aragči je prvi visoki zvaničnik koji je komentarisao napade na Isfahan, Fordo i Natanz od strane Amerikanaca.

– Događaji jutros su skandalozni i imaće trajne posljedice. U skladu sa Poveljom UN i njenim odredbama koje dozvoljavaju legitiman odgovor u samoodbrani, Iran zadržava sve opcije za odbranu svog suvereniteta, interesa i naroda – napisao je Aragči.

Saudijska Arabija: Bez radioaktivnog efekta u Zalivu poslije američkih napada na Iran

Saudijske regulatorne vlasti izjavile su da „nisu otkriveni radioaktivni efekti“ u regionu Zaliva nakon američkih napada na iranska nuklearna postrojenja.

– Nisu otkriveni radioaktivni efekti na životnu sredinu Kraljevine i arapskih zemalja Zaliva kao rezultat američkog vojnog ciljanja iranskih nuklearnih postrojenja – saopštila je Komisija za nuklearnu i radiološku regulaciju Saudijske Arabije.

Iranski zvaničnik: Šteta na nuklearnom objektu Fordo minimalna

Iranski poslanik koji predstavlja grad Kom u blizini nuklearnog objekta Fordo citiran je u iranskim državnim medijima kako tvrdi da je šteta na objektu „samo iznad zemlje i da se može obnoviti“.

On je, takođe, rekao da je svaki sadržaj koji je mogao predstavljati opasnost za građane uklonjen sa lokacije.


Sjedinjene Američke Države uključile su se u sukob Izraela i Irana pošto su B-2 stelt bombarderima gađale iranska nuklearna postrojenja Fordo, Natanz i Eshafan.

Zamjenik političkog urednika iranske državne televizije, Hasan Abedini, u obraćanju uživo izjavio je da su postrojenja evakuisana odavno, dodavši da je sav bitan materijal uklonjen i da pretrpljena šteta nije velika.

Glavna meta bilo je postrojenje Fordo koje se nalazi 96 kilometara južno od prestonice Teherana u planinskom regionu blizu grada Koma.

https://twitter.com/WhiteHouse/status/1936605842796687502

Vjeruje se da podzemni kompleks sadrži dva glavna tunela u kojima se nalaze centrifuge za obogaćivanje uranijuma.

Korišćeno je šest „bunker-buster“ bombi od kojih svaka teži 15 tona i dizajnirane su da unište utvrđenja pod zemljom. Ispaljeno je i 30 „tomahawk“ projektila, prenosi Foks njuz.

Tramp: Iran mora da sklopi mir, svaki odgovor Irana snosiće veće posljedice

Predsjednik SAD u obraćanju javnosti u Bijeloj kući izjavio je da Iran sada mora da sklopi mir ili će njegova država krenuti po nove ciljeve.

– Iran će imati ili mir ili tragediju daleko veću od onih kojima smo svjedočili u poslednjih osam dana. Zapamtite, još mnogo ciljeva je ostalo. Ako mir ne dođe brzo, mi ćemo krenuti na te druge ciljeve sa preciznošću, brzinom i vještinom – upozorava Tramp.

Ističe da je postignut veliki uspjeh.

– Večeras mogu svijetu da prijavim da su napadi bili spektakularan vojni uspjeh. Ključna iranska nuklearna postrojenja su u potpuno i sasvim uništena. Iran mora da sklopi mir, sljedeći napadi će biti daleko lakši – ističe predsjednik SAD.

Upozorio je da će svaki odgovor Irana prema Sjednjenim Državama snositi mnogo veće posljedice od ovih.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1936603680805097741

Premijer Izraela Benjamin Netanjahu izjavio je da su SAD delovale sa velikom snagom.

– Predsjednik Tramp i ja često kažemo: „Mir kroz snagu – prvo dolazi snaga, pa onda mir“, a večeras su predsjednik Tramp i Sjedinjene Države djelovali sa velikom snagom – rekao je Netanjahu.

Atomska energetska organizacija Irana (AEOI) osudila je američki „divljački napad“ i uputila kritike Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju ubog kako kažu ravnodušnosti i čak saučesništva.

– Uprkos zlobnim planovima neprijatelja, naučnici i stručnjaci održavaće napredak iranske nuklearne industrije – prenio je Bi-Bi-Si.

Guteres: Ovo je opasna eskalacija u regionu koji je već na ivici

Generalni sekretear Ujedinjenih nacija Antonio Guteres izjavio je da je duboko zabrinut zbog uključenja SAD u sukob na Bliskom istoku, da vojna metoda za rješavanje sukoba ne postoji i da su jedino rješenje mir i pregovori.

– Duboko sam zabrinut zbog upotrebe sile Sjedinjenih Država protiv Irana. Ovo je opasna eskalacija u regionu koji je već na ivici – i direktna prijetnja međunarodnom miru i bezbjednosti. Postoji sve veći rizik da ovaj sukob brzo izmakne kontroli – sa katastrofalnim posljedicama po civile, region i cijeli svijet – napisao je Guteres.

https://twitter.com/antonioguterres/status/1936603735330898368

Dodaje da vojno rješenje sukoba ne postoji i da su jedina nada pregovori i mir.

Kongres nije odobrio napad

Vođa demokrata u Predstavničkom domu američkog Kongresa Hakim Džefris optužio je predsjednika Donalda Trampa da je naredio napad na Iran iako prethodno „nije tražio odobrenje Kongresa za upotrebu vojne sile i rizikovao je američko uplitanje u potencijalno katastrofalan rat na Bliskom istoku“.

– Tramp je obećao da će doneti mir na Bliski istok i nije ispunio obećanje. Rizik od rata je sada dramatično porastao i molim se za bezbjednost naših trupa u regionu koje su ugrožene – naveo je Džefris dodajući da je Tramp „obmanuo zemlju u vezi sa svojim namjerama“.

– Prvo, Trampova administracija ima težak zadatak da objasni američkom narodu zašto je preduzeta ova vojna akcija. Drugo, Kongres mora biti u potpunosti i odmah obavješten u povjerljivom okruženju, i treće, Tramp snosi punu i apsolutnu odgovornost za sve negativne posljedice koje proizlaze iz njegove jednostrane vojne akcije – rekao je Džefris.