Španija ponovo na na krovu Evrope

27

Rukometna reprezentacija Španije je odbranila titulu prvaka Evrope nakon što je u finalu pobijedila Hrvatsku 22:20.

Utakmica nije bila spektakularna, prvenstveno zbog velikog broja tehničkih grešaka, ali drama nije izostala.

Finale je počelo sa dva uvodna gola Hrvatske, nakon čega je uslijedio period igre gol za gol. Golom Mamića u 19. minuti Kauboji su otišli na +3 (7:10), poslije čega je Ribera tražio tajm-aut te se utakmica okrenula.

Hrvatska je nakon toga 11 minuta bila bez gola, dok su Španci zabijali te su stigli do preokreta za rezultat 12:11 poslije prvog poluvremena. Jedan od ključnih poteza u prvom dijelu bio je Vargasov povratak na gol Španije koji je za 12 minuta upisao šest odbrana.

Prvi gol u nastavku postigla je Stepančić nakon čega je uslijedila serija Španije od 4:0. U 36. minuti Kanelas je zabio za 16:12. Tada su Hrvati zaigrali bolje u odbrani, uspjeli su se vratiti pa se u posljednjih 15 minuta ušlo pri rezultatu 17:15 za Špance.

Golovima Horvata i Marića Hrvatska stiže do izjednačenja. Nakon toga po nekoliko grešaka na obje strane, da bi se nakon toga u 54. minuti digao Stepančić i sjajno pogodio za vođstvo Kauboja 19:18.

Gomez Abelo je u 59. minuti realizovao sedmerac i vratio vođstvo Španiji 21:20, da bi Dujšebaev poslije greške Karačića zabio za 22:20.

Špancima je ovo druga titula prvaka Evrope u istoriji.

Červar poručio: Neću voditi Hrvatsku ni na Evropskom ni na Svjetskom prvenstvu

Selektor rukometne reprezentacije Hrvatske Lino Červar nakon poraza od Španije (22:20) u finalu Evropskog prvenstva govorio je o svom oproštaju sa klupe Kauboja.

– U rovovskoj bici oni su imali više širinu, iskustva… Mi smo imali problema, nije igrao Cindrić, bilo je teško protiv njihove odbrane koja je bila čvrsta i jaka. Pokleknuli smo zadnjih pet minuta. Čestitam igračima za sve odlične utakmice koje smo odigrali. Šteta je za ovo finale, ali moramo biti zadovoljni – rekao je Červar u intervjuu nakon meča za RTL pa nastavio:

– Mogu stvarno s ponosom gledati svoju cijelu karijeru. Što se tiče Hrvatske, s ponosom sam je vodio, zahvalan sam svim igračima, svima oko mene, pomoćnicima, logistici… To su sve divni ljudi. Naravno, neću voditi ekipu ni na evropskom ni na svjetskom, s time sam se oprostio – rekao je Červar.

Iako su mnogi već zaključili da odlazi sa klupe Kauboja, zagonetni Lino je rečenicom da neće voditi ekipu „ni na Evropskom, ni na Svjetskom“ praktično rekao kako će voditi ekipu u kvalifikacijama za Olimpijske igre, te na samim Igrama u Tokiju ukoliko se Hrvatska plasira.

Ipak, sigurno će više biti poznato sutra kada hrvatskim reprezentativcima u Zagrebu bude upriličen doček.