SPC u Crnoj Gori: Rješenje nije u manjinskoj vladi, ispoštovati volju naroda iskazanu na izborima

43
Foto: Boris Pejović/Vijesti.me

Episkopi Srpske pravoslavne crkve (SPC) sa jurisdikcijom u Crnoj Gori saopštili su da ne vide rješenje postojećih društvenih problema u manjinskoj vladi i da treba sačuvati i ispoštovati narodnu volju iskazanu na izborima prošle godine.

– Zbog nepravdi koje i danas trpimo od ostataka bivšeg režima u Crnoj Gori ne vidimo rješenje postojećih društvenih problema u povratku bivše vlasti, pa ni kroz podršku nekoj manjinskoj vladi – istakli su mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije i episkopi mileševski Atanasije, budimljansko-nikšićki Metodije i zahumsko-hercegovački Dimitrije.

U zajedničkom saopštenju mitropolit i episkopi podsjećaju da borba za slobodu vjere još nije završena i da SPC u Crnoj Gori decenijama trpi gnusne klevete i nepravde od bivšeg režima, čiji politički predstavnici i poslije poraza na izborima 30. avgusta 2020. godine, šire mržnju i netrpeljivost protiv Crkve.

– Kako će rješavati nagomilane društvene probleme i primjenjivati civilizacijske standarde oni što svaki čas prijete novim progonom Crkve, deportacijama sveštenstva i otimanjem svetinja? Primjećujete li kako ovih dana krotko i umiljato nude danajske darove narodu Crne Gore koji je upravo od njih branio svoje svetinje – ističe se u saopštenju.

Oni smatraju da pobjeda nad prethodnim režimom 30. avgusta 2020. nije donijela rješenje svih problema u društvu, ali je velika demokratska prekretnica.

– Stoga je, uvjereni smo, treba sačuvati i ispoštovati narodnu volju. Dobar cilj može se postići samo dobrim sredstvima. Nije nam namjera da kočimo društvene procese i u tom smislu očekujemo da će političari pobjednici prošlih parlamentarnih izbora naći zajedničko rješenje za ovu ili neku novu vladu, koja će sa SPC ubrzo potpisati Temeljni ugovor – navodi se u zajedničkoj izjavi.

Oni ukazuju da bi se tako doprinijelo smirivanju tenzija u Crnoj Gori i postigla ravnopravnost svih vjera u državi.

Mitropolit i episkopi ističu da neće dijeliti narod po stranačkoj pripadnosti, nego da će kao i do sada izgrađivati Crkvu i jedinstvo naroda u pravoslavnoj vjeri i zajednici Duha Svetoga.

– Želeći da svaki čovjek zadobije punu slobodu misli i savjesti, ponajviše slobodu od grijeha, poštujemo različitosti nacionalnog izjašnjavanja i stranačkih opredjeljenja i smatramo da, bez obzira na različitosti, svi treba da radimo za opšte dobro i opredijelimo se, umjesto za svađe i razdore, za iskreni dijalog – navodi se u zajedničkoj izjavi.

Oni ukazuju da će se takvim iskrenim dijalogom najbolje rješavati problemi i dostići željena harmonija narodnog jedinstva, uz poštovanje svih pomenutih različitosti.