Košarac: „Ekspo 2027“ prilika da Republika Srpska predstavi svijetu svoje potencijale

0
Foto: Klix.ba

Zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara Staša Košarac izjavio je da će Republika Srpska iskoristiti „Ekspo 2027“ u Beogradu da predstavi svijetu svoje potencijale, prvenstveno na planu kulturnih bogatstava i turizma.

– To je ozbiljna prilika za nas i siguran sam da će je Republika Srpska iskoristiti. Čini mi se da postoji određeni zastoj u Federaciji BiH (FBiH). Oni treba da budu konstruktivni i dio ovih priprema – rekao je Košarac, koji učestvuje na drugom skupu učesnika „Ekspa“ u Beogradu.

On je najavio da će vrlo brzo biti obavljeni razgovori sa predstavnicima FBiH u vezi sa njihovim učešćem.

– Mi iz Republika Srpske prepoznajemo značaj te platforme, cijenimo da je neophodno da se na adekvatan način pripremimo i shodno tome i na temelju pozivnog pisma predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, Savjet ministara je donio odluku o učešću, kao i Predsjedništvo BiH. Sada je na operativnom dijelu da se konstituiše organizacioni odbori kako bi se stupilo u naredne korake – pojasnio je Košarac.

Košarac je ocijenio da je organizacija „Ekspa 2027“ u Beogradu pobjeda Srbije i njenog rukovodstva na međunarodnom planu, te da će to biti dobra međunarodna platforma na kojoj se Republika Srpska, kao i drugi dijelovi BiH mogu predstaviti.

– Ne smijemo da zaboravimo da je Republika Srpska označena kao mjesto sigurnog investiranja i na osnovu različitih analiza utvrđeno je da pripadamo među 10 najpozvanijih i najperspektivnijih tržišta, i to naravno treba da iskoristimo – rekao je Košarac.

On je ukazao da blizinu Beograda kao domaćina „Ekspa“, Srpska treba iskoristiti i da dodatno ojača svoje manifestacione kapacitete organizovanjem događaja u Bijeljini i Banjaluci.

– Treba iskoristiti priliku i tri mjeseca trajanja „Ekspa“ da značajnom broju broj ljudi koji dođu ovdje omogućimo dolazak i u Republiku Srpsku – naglasio je Košarac.

On je ponovio da je će to biti prilika da se Republika Srpska potvrdi politiku otvorenosti za regionalnu i svaku drugu saradnju koju je trasirao predsjednik Milorad Dodik.

Skupu u Centru „Sava“ prisustvuju predstavnici 138 zemalja, među kojima iz SAD, Njemačke, Francuske, Italije, Španije i Kine.

Prisutni su i delegat iz Brazila, Meksika i Argentine, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Japana, Rusije, Saudijske Arabije i Izraela, ali i Južne Afrike, Nigerije, Egipta i Etiopije.

U naredna tri dana stranim delegacijama biće predstavljeni dalji planovi razvoja „Ekspo“ kompleksa, programski koncept izložbe, kao i ključni logistički i organizacioni koraci koji će odrediti narednu fazu priprema.

Specijalizovana izložba „Ekspo 2027“, čija je tema „Igra(j) za čovječanstvo – sport i muzika za sve“, biće održana od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine u Beogradu.